ZEVE ŞEHİTLİĞİ’NE ZİYARET - VAN HABERLERİ

ZEVE ŞEHİTLİĞİ’NE ZİYARET - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tarih Bölümü tarafından organize edilen geziyle Zeve Şehitliği ziyaret edildi.
YYÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, 1915 yılında Ermeni komitacılar tarafından şehit edilen 2 bin 500 kişi için yaptırılan Zeve Şehitliği’ne bir gezi düzenledi. Geziye, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Tarih Bölümü Başkanı Rahmi Tekin, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Zeve’de şehitlerin ruhuna Fatiha okunduktan sonra bir konuşma yapan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, “Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı; öğretim üyeleri ve öğrencilerin Zeve Şehitliği’ni ziyareti için bize başvurmaları üzerine hem araç tahsisi yaptık hem de bu geziye iştirak ettik.

1915 yılı Mayıs başında Ermeni komitacılar tarafından Zeve’de şehit edilen vatandaşlarımızın anısına yapılan anıtı ziyaret ederek şehitlerimizin ruhuna fatiha okuduk. Bu ziyarette tarihi olayların yerinde incelenmesinin önemini gördük. Üniversite olarak bu tür faaliyetleri daha sık yapmamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah bundan sonra da tarih bilincinin oluşturulması için yapılan bu tür etkinliklere destek vereceğiz. Bu ziyareti düzenleyen YYÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerine teşekkür ederim” dedi.Konuşmanın ardından Zeve Şehitliği’nin gezilmesinin ardından etkinlik sona erdi.