YYÜ’DEN KOBANİ HALKINA YARDIM - VAN HABERLERİ

YYÜ’DEN KOBANİ HALKINA YARDIM - VAN HABERLERİ
Van Yüzüncü Yıl üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve beraberindeki heyet, Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Kobani’den gelen Suriyeli mülteciler için oluşturulan prefabrik kenti ziyaret etti.
Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Ferit Aydın tarafından karşılanan Rektör Prof. Dr. Battal, kentte verilen hizmetler ve aileler hakkında bilgi aldı. Prof. Dr. Battal, ayrıca YYÜ personeli ve YYÜ Rock Topluluğu tarafından toplanan giysileri, Tural Yemek Firması sahibi Hamdi Çilingir tarafından karşılanan gıda malzemelerini prefabrik kentteki ailelere dağıttı. Prefabrik kenti ziyaretinde yedi çocuklu Abdullah Musa ve iki çocuklu Velat Yusuf’un evlerine konuk olan Rektör Prof. Dr. Battal, ailelerle sohbet ederek sorunlarını dinleri.

Ziyaretinin ardından bir açıklama yapan Prof. Dr. Battal, “Üniversitemizde toplanan gıda ve giysileri burada yaşayan ailelere ulaştırmak için buradayız. Üniversitemizde hizmet veren yemek firması sahibi Hamdi Çilingir, üniversite personeli ile üniversitemizde faaliyet gösteren Rack Topluluğu tarafından toplanan giyim ve gıda eşyalarını getirdik bugün.

Gıda ve giyim yardımının dışında burada çok yakında bir okul açılacakmış, onunla ilgili ne yapabileceğimizi de arkadaşlarımızla konuştuk. İlk etapta okulun defter kalem gibi kırtasiye malzemesi eksiklerini temin edeceğiz. Bu insanları tabi ki bizim kardeşimiz. Bizim ailemiz ne ise onlarda o şekil değerlidir bizim için. Bu aileleri bundan sonrada Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber takip edip eğitim sürecine destek vereceğiz.

Uzun süre ara verdikleri için eğitimden de uzak kaldılar. Bu çocuklarımızın eğitiminin devam etmesi çok önemlidir. Biz üniversite olarak bu ailelere ve benzer durumda olanlara her türlü desteği veriyoruz ve bundan sonrada vermeye devam edeceğiz” dedi.

Çocuklarla sohbetinin ardından prefabrik kentten ayrılan Prof. Dr. Peyami Battal’a ziyareti sırasında YYÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Demirel, Özel Kalem Müdürü Doç. Dr. Yusuf Uzun, Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vecihi Sönmez ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Kemal Demir eşlik etti.