"YERİNDEN EDİLMİŞ KADINLAR PROJESİ” - VAN HABERLERİ

"YERİNDEN EDİLMİŞ KADINLAR PROJESİ” - VAN HABERLERİ
Van'da kadınlara yönelik geliştirilen "Van İlinde Yerinden Edilmiş Kişilerin Ekonomik ve Sosyal Entegrasyonu Hibe Programı" kapsamında yapılan proje ile birlikte kendi işini kuran Kumru İşnas isimli kadın, 4 kardeşine de iş istihdamı sağladı.
Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen program kapsamında Van Valiliği bünyesinde hazırlanan ve AB Merkezi Finans ve ihale kurumu tarafından yürütülen proje kapsamında müracaat eden yaklaşık 350 kişi arasında projesi kabul edilen Kumru İşnas adlı kadın, kendi işini kurarak hem iş sahibi oldu hem de 4 kardeşine istihdam sağladı.

Kumru İşnas, 3 kız bir erkek olmak üzere 4 kardeşi ve bir kuzen olmak üzere 5 kişiye istihdam sağladığından dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. İşnas, “Ben valiliğin başlattığı bu projeye başvurdum. Projem kabul edildi. Benim de aşçılık sertifikam olduğu için hemen işimi kurdum. Burada 4 kardeşim bir tane de amcaoğlu olmak üzere 6 kişiyle çalışıyoruz. Genelde ev yemekleri ve Van’a ait yöresel yemekler yapıyoruz. Buradan başta sayın valimize, Handan Fidan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Devlet büyüklerimden destek bekliyorum” dedi.

Kumru ev yemekleri işyerini açan ablasının yanında çalışan Cahide ve Büşra İşnas ise, daha önce başka yerlerde aşçı olarak çalıştıklarını, ablalarının böyle bir işyeri açmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, “Hem kendi işimiz oldu, hem de burada 5 kardeş birlikte çalışıyoruz. Çok mutluyuz. Herkesten destek bekliyoruz” şeklinde konuştular.

Lokantaya gelen müşteriler de bayanların böyle kendi işlerini kumalarını takdir ettiklerini söyleyerek, “Kadınların isteyip de yapamayacakları iş yoktur. Yeter ki azim ve istek olsun. Özellikle Doğu’da kadınlar bu tür imkânlardan yararlanmaları daha güzel olur. Ayrıca evde oturup diz seyredip veya gezmeler gidip zaman öldüreceklerine böyle projelerle iş hayatına atılmaları daha güzel. Kumru kardeşimizi kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Kumru ve kardeşleri, hem mutfakta hem serviste hep birlikte çalışarak güzel yemek yapmak ve müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışıyorlar.