VAN'DA 15 ŞUBAT OLAYLARI - VAN HABERLERİ

VAN'DA 15 ŞUBAT OLAYLARI - VAN HABERLERİ
Van'ın Şehit Fırat, Hacıbekir (Xaçort), Süphan, Akköprü, Karşıyaka ve Şabaniye mahalleleri başta olmak üzere birçok noktasında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişi protesto ediliyor.

Sokağa çıkan gençlere polisin müdahalesi ile sabah saatlerinde başlayan olaylar ise sürüyor. Gençler, barikatlar kurarak, giriş çıkışları kontrol ederken, çatışmaların en yoğun yaşandığı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi'nde, polisin gaz bombalı, tazyikli su ile müdahalesine gençler ise molotofkokteyli, ses bombaları ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Sabah saatlerinden bu yana süren çatışmalarda atılan ses bombalarından dolayı 3 zırhlı araç darbelendi. Bir helikopterin de havadan takip ettiği olaylar esnasında, mahallede polislerin beylik tabancasıyla gençleri hedef aldığı görülürken, anonslarla da gençler tahrik edildi. Çekim yapan gazetecileri de hedef alan polis, evlere rasgele gaz bombası attı. Çatışmaların yoğun sürdüğü mahallede ismi öğrenilemeyen bir genç gözaltına alındı.

Van'da olaylar sona erdi

Van'ın Şehit Fırat, Hacıbekir (Xaçort), Süphan, Akköprü, Karşıyaka ve Şabaniye mahallelerinde sabah saatlerinden bu yana süren şiddetli çatışmalar, polislerin mahallelerden çekilmesi ile son buldu. Gençlerin mahallelerde barikatlar ardından bekleyişi sürerken, olaylarda en az 2 kişi gözaltına alındı.