TÜRK KÖKENLİ UYAR HDP’YE MÜRACAATINI YAPTI - VAN HABERLERİ

TÜRK KÖKENLİ UYAR HDP’YE MÜRACAATINI YAPTI - VAN HABERLERİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Aday Adayı Yrd. Doç. Dr. Burak Uyar, “Çözüm süreci karşıtı güçler, sürekli bölünme paranoyasını besleyerek halkın tümünü bu sürece katkı vermekten uzak tutuyorlar” dedi.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden Türk kökenli Yrd. Doç. Dr. Burak Uyar, HDP’den aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Başvurunun ardından gazetecilere bir açıklama yapan Burak Uyar, HDP’den aday adayı olmasıyla ilgili bilgiler verdi. Uyar, “Bugün burada bulunmayı, Türk kökenli bir akademisyen olarak, Türkiye halklarına ve bütün ezilenlere karşı tarihi bir görev ve sorumluluk olarak görüyorum.

HDP’de ahlaki toplum değerleri üzerine politika üretme kararı alarak, onurlu bir duruş sergilediğime inanıyorum. Çözüm süreci karşıtı güçler, sürekli bölünme paranoyasını besleyerek halkın tümünü bu sürece katkı vermekten uzak tutuyorlar. Halkların Demokratik Partisi’nin, bir ortak vatanda bir ve birlikte yaşama gerçekliğinin teminatı olduğunu düşündüğüm için buradayım. Kapitalistler, tüm dünyayı ve ülkemizi sömürürken muazzam bir işbirliği içerisindeler. Ancak ezilenlerin dayanışmasında bu işbirliği maalesef mevcut değil. Ezilenlerin tek başlarına bu devasa kapitalistlerle baş etmesi zordur. O yüzden bir arada olmak zorundayız” diye konuştu.

ÖZGECAN ASLAN’IN ÖLDÜRÜLMESİ

12 Şubat 2015 tarihinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın Tarsus’taki evine dönerken vahşice katledilmesine de değinen Burak Uyar, “İHD verilerine göre 2014 yılında Türkiye’de erkeklerin saldırısı sonucu 294 kadın öldürüldü, 458 kadın yaralandı ve 142 kadın taciz ve tecavüze uğradı. Türkiye’de her gün ortalama 4-5 kadın saldırıya uğramakta, 1 veya 2 kadın yaşamını yitirmektedir. Tüm bu kadın katliamlarının yaşanmasında her gün televizyonlarda ‘kadın erkek eşit değildir’, ‘hamile kadının sokağa çıkması ayıptır’, ‘kadının herkesin içerisinde gülmesi iffetsizliktir’, ‘toplumun kurallarına göre giyindin giyindin, yoksa her türlü muameleye layıksın’ şeklinde ifadeler veren din uleması görünümlülerin etkisi yok mudur? Erkek anlayışı kadını kendiyle bir gören anlayış olmalıdır. Türkiye’nin özgürleşmesi kadının özgürleşmesi ile gerçekleşecektir. Bunun başka yolu yoktur” ifadelerini kullandı.

“HDP’NİN BARAJ SORUNU YOKTUR”


HDP’nin tüm Türkiye’yi kapsayan radikal, demokratik bir sol hareketin merkezi olduğunu ifade eden Burak Uyar, “Şunu belirtmeliyim ki; bu hareketin baraj sorunu yoktur. Türkiye’deki tüm ezilenlerin HDP’ye oy vererek başarabilecekleri önemli hususlar vardır. 7 Haziran 2015 seçimleri gerçekten çok önemlidir. Bu seçimlerde, CHP veya MHP’nin birkaç puan fazla almasının hiçbir siyasi sonucu olmayacaktır. Ancak HDP’nin birkaç puan fazla alması AKP’nin tüm planlarını alt üst edecektir.

İşte ben de tüm bu planları alt üst etmek için 10 Şubat 2015 tarihinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü İstatistik Anabilim Dalındaki Öğretim Üyeliği görevimden istifa ettim ve HDP’de ahlaki toplum değerleri üzerine politika üretmek için milletvekilliği aday adaylığı başvurumu yaptım. Tüm dillerin, tüm renklerin, tüm halkların, tüm ezilenlerin birlikte eşit ve özgürce yaşaması için, işçi ve emekçilerin iktidarı için, özgür bir gelecek için, insanca bir yaşamın tesis edilmesine katkı sunmak için Halkların Demokratik Partisi’nden milletvekilliği aday adaylığımı ilan ediyorum” şeklinde konuştu.

YRD. DOÇ. DR. BURAK UYAR KİMDİR?

1975 yılında İnegöl’de doğan Uyar, emekli polis olan babasının memuriyeti dolayısıyla ilk, orta ve lise yılları Bingöl, Sivas, İzmir (Karşıyaka-Balçova-Karaburun) ve Çorum’da geçti. Üniversite öğrenimi Van’da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nde gerçekleşti. Belli bir süre Van’da özel eğitim kurumlarında matematik öğretmeni ve idareci olarak çalıştıktan sonra 2002 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başladı. Yüksek lisanstan sonra Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik alanında doktora öğrenimini tamamlayıp Van’a öğretim üyesi olarak döndü. YÖK bursu ile İngiltere’de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Halkların Demokratik Partisi’nden Van milletvekili aday adayı olmak için 10 Şubat 2015 tarihinde YYÜ İİBF Ekonometri Bölümü’ndeki öğretim üyeliği görevimden istifa etti. Evli ve 2 kız babasıdır.