SOYGUNCUNUN KİMLİĞİ BELLİ OLDU! - VAN HABERLERİ

SOYGUNCUNUN KİMLİĞİ BELLİ OLDU! - VAN HABERLERİ
Van'da bir kamu bankası şubesine akşam saatlerinde gelen silahlı bir kişi soygun girişiminde bulununan şahsın kimlik bilgileri belli oldu.
Abdurranmah Gazi Mahallesi'nde, Erciş Yolu üzerindeki bir kamu bankasının Tuşba Şubesi'ne saat 16.50 sıralarında gelen kimliği belirsiz silahlı bir kişi, önce güvenlik görevlisini etkisiz getirip silahını aldıktan sonra soygun girişiminde bulundu. Görevlilerin alarm düğmesine basmasıyla kısa sürede gelen güvenlik güçleri, banka şubesinin çevresini kuşattı. Teslim olması için yapılan çağrıya, personeli rehin alan soyguncu direnişi sürdürürken, polis operasyon hazırlığına başladı.

BİRİ HAMİLE 2 REHİNE SERBEST

Van'da kamu bankasının girişimci ve işadamlarının hesaplarının bulunduğu Tuşba Şubesi'nde soygun girişiminde bulunan kişi, pompalı tüfekle bankaya girdi. Güvenlik görevlisini etkisiz hale getirip tabancasını alan soyguncu, ilk etapta rehin aldığı 7 kişiden, biri hamile 2 kadını saat 19.30 sıralarında serbest bıraktı. Teslim olması için ikna çalışmaları sürerken soyguncu, hasta olan çocuğunun tedavi masraflarını karşılamak için olayı gerçekleştirdiğini söyledi. Soyguncunun isteği üzerine kendisi ve rehineler için yemek getirilip verildi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı banka şubesindeki soyguncuyu ikna çalışmaları sürüyor.

VALİ TAŞYAPAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ!


Vali İbrahim Taşyapan, tahminen 7 kişiyi rehin aldığını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: “Şahıs bir kişi. Pompalı tüfekle içeri girmiş. Tahminimize göre 7 rehin var. İkna etmeye çalışıyoruz. Bir vatandaşı serbest bıraktı. Kimsenin canına bir şey gelmemesi için çalışıyoruz. Şahıs hasta çocuğundan bahsetmiş, paradan bahsetmiş. Para almak maksatlı girmiş”

SOYGUNCUNUN İSTEĞİ ÜZERİNE BANKA ÖNÜNE ARAÇ GETİRİLDİ

Alınan son bilgilere göre soyguncunun talep ettiği para bir çanta içerisinde içeriye gönderildi ve teslim edildi. Soyguncunun isteği üzerine banka önüne gelen ve hazır bir şekilde çalışır vaziyette olan araç halen beklemede. Banka önündeki gergin bekleyiş sürüyor. Silahlı şahısla iletişim halinde bulunan polis ikna çabalarını sürdürüyor. Şahsın kimlik tespitinin yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

SOYGUNCUNUN KİMLİĞİ BELLİ OLDU!


Alınan son bilgilere;  göre soygun için bankaya giren şahsın isminin V.Y. olduğu belirtildi. Gazetecilerle konuşan V. Y. 3 yıl önce babasının yanlış bir ameliyat sonucu öldüğünü ve bunalıma girdiğini, bu nedenle bu eylemi yaptığını ifade etti. Helikopter istediğini söyleyen V. Y., isteklerinde ciddi olduğunu ve yerine getirilmemesi halinde herşeyi göze aldığını söyledi.Akşam saatlerinde Ziraat Bankası Tİcaret Borsası Şubesine soygun girişiminde bulunan ve yaklaşık 10 kişiyi rehin alan daha sonra iki rehineyi serbest bırakan soyguncunun Van/Özalp doğumlu V. Y. olduğu ileri sürüldü.

 Edindiğimiz bilgilere göre Y.'ın bir süre önce babasını tümör ameliyatında vefat ettiğini, 380 bin lira borçlandığını bu nedenle soygun girişiminde bulunduğu ileri sürüldü.

Soygun girişiminde bulunan V.Y.'ın yüklü miktarda para ve helikopter talep ettiği bu taleplerinin karşılanmaması durumunda bankada rehin tuttuğu yaklaşı 8 kişi ve kendisini öldüreceğini ifade ettiği belirtildi.


Van'da soygun amacıyla girdiği kamu bankasında polisin çevrede önlem alması sonucu içeride bulunanları rehin alan soyguncunun 29 yaşındaki V.Y. olduğu belirlendi. Evli ve 3 çocuk babası olduğu belirtilen Y.'ın bir dönem Güvenlik İş Sendikası Van Şube başkanlığı yaptığı ve halen 100'üncü Yıl Üniversitesi'nde memur olarak çalıştığı öğrenildi.

500 TL PARA VE BİR HELİKOPTER İSTEDİ


Müzakereci polisin ikna etmeye çalıştığı V. Y.'ın 500 bin TL para ve kaçışı için bir helikopter istediği öğrenildi. Y.'ın, 3 yıl önce vefat eden babasının beynindeki tümörü tedavi ettirebilmek için çevresinden yüklü miktarda para alduğu ve şu anda 380 bin lira borcunun olduğunu belirttiği ve bunu ödeyebilmek için böyle bir olaya giriştiğini söylediği ifade edildi.

REHİNELERİ ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ

V. Y.'ın 500 bin lira para ve kaçışı için bir helikopter istediği ve bu talepleri yerine getirilmediği takdirde rehineleri öldürüp intihar etmekle tehdit ettiği öğrenildi. Soyguncunun aynı zamanda üzerinde bomba olduğunu ve bir müdahale olduğu takdirde bunu patlatacağını da söylediği ifade edildi. Polisin ikna çalışmaları sürerken, bankadaki rehine sayısının da 5 kişiden fazla olabileceğinden endişe edildiği kaydedildi.