PEYGAMBER SEVDALILARINDAN KARDEŞLİK GECESİ - VAN HABERLERİ

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN KARDEŞLİK GECESİ - VAN HABERLERİ
Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda ‘Kardeşlik Gecesi’ programı düzenlendi.
Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü üye derneklerin ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşen program Seyfullah Sığırta’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Özkan Yaman, yaptığı konuşmada Hz Muhammed (sav) ve ashabının hayatından kardeşlik örnekleri sunarak, özellikle İslam davetçilerinin bu örneklerden ders alması gerektiğine vurgu yaptı.

“BİZİM DERDİMİZ SADECE DÜNYA HAYATI OLMAMALI”

Yaman, davetçilerin bu noktada hem dünya hem de ahireti göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerektiğini belirterek, “Sizin derdiniz avam halk veya batılı insanlar gibi sadece dünya hayatı olursa Allah size bunları verir, ama ahirette bir şey bulamazsınız. Ahirette bir payınız olmaz. Ancak, Allah mü’minlere hasenatı hem dünyada verir, hem de ahirette verir. Eğer siz dünyadan bir şey isterseniz inanın dünyada herşeyi verir. Bugün batılılar demişler ki; Ya Rabbi bize dünyada ver. Allah’u Teâlâ dünyada onlara dünya nimetlerini vermiş, gidip görmek nasip oldu. İsviçrelilere Allah dünyada her şeyi vermiş. Şuan İsviçre’deki bir vatandaş; 2-3 tane çocuğu varsa ayda 4 bin 5 yüz Euro para alıyor. Bu parayı çalışmadan alıyor. Batılıların ırmakları mı dersiniz, göller mi dersiniz aklınıza ne geliyorsa dünyada istediğimiz herşey var, ama ahirette maalesef onlara hiçbir şey yok” dedi.

“BİZİM ASIL DERDİMİZ ATEŞTEN, AZAPTAN, CEHENNEMDEN KURTULMAK OLMALIDIR’’

Ahiret azabından kurtulmak için çalışılması gerektiğini söyleyen Yaman; “Bizim asıl derdimiz ateşten kurtulmak, azaptan ve cehennemden kurtulmak olmalı. Dünyada herkesin asıl derdi bu olması gerekir. Ne yaparımda acaba Cehennemden, yanmaktan ve ateşten kurtulurum asıl dert bu olması lazımdır. Ashabta bunun için dert çekiyordu sıkıntı çekiyordu’’ dedi.

“DAVETİMİZE DİKKAT ETMEMİZ LAZIM’’

Davetçilerin dikkat etmesi gereken hususlara değinen Yaman, “Davetimize dikkat etmemiz lazım, her insan ne olursa olsun, ne fikirde olursa olsun davetçidir. Bakın bugün batılılar belki bizi doğrudan modernizm ile çağırmıyorlar. Ancak yaptıkları araç ve gereçlerle, teknoloji ile bizi kendi kültürlerine, kendi yaşam tarzlarıyla çağırıyorlar” dedi.

Konuşmasının sonunda tavsiyelerde bulunan Yaman, “Duamıza, dilimize, azığımıza, dostluğumuza, dostumuza ve düşmanlarımıza dikkat etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Grup Rahmet sanatçıların seslendirmiş olduğu ilahiler ve ezgiler katılımcılara güzel anlar yaşattı. Ayrıca Peygamber Sevdalıları Platformu üye derneklerin bundan sonra her ayın son Perşembe gecesi bu tür etkinlikler düzenleyeceği belirtildi. Program Zülfikar Karayel tarafından yapılan dua ve âmin sesleri ile son buldu.