OTO SANAYİ SİTESİ ESNAFI DÜKKANLARINA KAVUŞTU - VAN HABERLERİ

OTO SANAYİ SİTESİ ESNAFI DÜKKANLARINA KAVUŞTU - VAN HABERLERİ
Van Oto Sanayi Sitesi esnafı için yeni sanayi sitesinde yapılan dükkânlar, kura çekimi yapılarak hak sahiplerine teslim edildi.
Van’da bir otelde düzenlenen kura çekimi programına yaklaşık 500 esnaf katıldı. Oto Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Muhittin Yıldızbaş, 2012 yılında göreve geldiklerini ve 2 yıl gibi kısa bir sürede dükkânları tamamlayarak kura çekimi ile hak sahiplerine teslim ettiklerini söyledi. Erciş yolu üzerinde bulunan eski dükkânların yetersiz olması nedeniyle ek bir oto sanayi sitesi kurulma ihtiyacı duyulduğunu ve kendi yönetiminden önce temeli atıldığı ancak bitirmenin kendilerine nasip olduğunu ifade eden Yıldızbaş, “Yaklaşık on yıl öncesinden temelleri atılan yeni oto sanayi sitesi, biz 2012 yılında göreve geldikten sonra çalışmaları süratle tamamladık ve bugün siz esnaflarımıza teslim edeceğiz” dedi.

Dükkanların güçlendirilmesi için 3 milyon 250 bin lira harcadıklarını ve bugün esnaflara teslim edeceklerini ifade eden Yıldızbaş, “Yaklaşık olarak iki buçuk senedir sizlere hizmet vermekteyiz. Sanayi sitemizin durumu hepinizce malumdu. Yaşanan iki depremden sonra yapılmakta olan 92 metrekare ek dükkânlarımızın tamamı hasar görmüştü. Güçlendirme yapma mecburiyetinde kaldığımız için yeni yaptığımız dükkanların tamamına blok, blok projeler çizdirdik. Belediyeden yeni ruhsatlar aldırdık.

366 dükkanımızın almış olduğumuz güçlendirme projelerine göre güçlendirmelerini yaptık. Güçlendirme masrafı olarak da tamamına yaklaşık olarak 3 milyon 250 bin lira harcayarak güçlendirmelerini tamamladık. 260 adet dükkanın çatıları yoktu. Dükkan tabliyelerimiz kışın soğuğunda ve yazın sıcağından tahrip olmuştu. Bir an evvel çatılarının yapılması gerekiyordu. 260 adet dükkanın çatısını tamamladık. Çatısız dükkanımız kalmadı. Çatıların tamamına profilden ızgara döşeyerek saclarını profillere monte ettik.

Çatıları yapılmamış dükkanımız kalmadı. Dükkan çatılarına yapılan toplam masraf ise 2 milyon liradır. Ayrıca dükkan sayımıza göre 3 üyemiz fazla olduğundan dükkan haklarını alarak gerekli ekseriyeti sağladık. Üyelerden almış olduğumuz dükkanlar için 210 bin lira harcayarak borcumuzu bitirdik. Alt yapı olarak tüm dükkânların kanalizasyon ve içme sularını her dükkanın içerisine kadar getirmeyi sağladık. Amacımız bir an evvel kiralardan kurtularak dükkanlarımıza kavuşmaktır. Sizlerin bizlere vermiş olduğunuz süreden, bir yıl daha erken teslim etmemizin sebebi ifade etmiş olduğumuz nedenlerden ve size verdiğimiz sözlerden dolayıdır" şeklinde konuştu.

Daha sonra noter tarafından çekilen kura ile 352 dükkân hak sahiplerine teslim edildi.