ÖĞRENCİLERE HİJYEN SEMİNERİ - VAN HABERLERİ

ÖĞRENCİLERE HİJYEN SEMİNERİ - VAN HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ile Gürpınar Belediyesi, ilçedeki çocuklara yönelik el yıkama ve hijyen semineri düzenledi.
İlçe merkezinde bulunan Atatürk İlkokulu’nun konferans salonunda gerçekleştirilen seminere Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürü Sakine Turan'ın yanı sıra çocuklar katıldı. İlginin yüksek olduğu seminde konuşan Turan, sağlık ve hijyenin hayatın vazgeçmezleri arasında olduğunu hatırlatarak, bunun insan hayatındaki önemine değindi.

Slayt gösterimi eşliğinde verilen seminerde Turan, özellikle kişisel hijyene dikkat çekti. Amaçlarının okul çağındaki çocuklara bireysel temizlik ve hijyen alanında alışkanlık kazandırmak oluğunu ifade eden Turan, özellikle tuvaletten sonra el yıkamanın nasıl olması gerektiğini detaylıca dile getirdi. Bireysel hijyenin salt el yıkama ile sınırlı olmadığını da kaydeden Turan, "Ayak bakımı da son derece önemlidir. Her akşam mutlaka ayakların yıkanması, yıkandıktan sonra özellikle parmak aralarının kurulanması gerekmektedir. Kurulanmaması durumunda bu bir takım hastalıklara yol açar" dedi.

Vücut temizliğine de dikkat çeken Turan, her insanın imkanları el veriyorsa günde bir kez banyo yapması gerektiğini, imkanları el vermiyorsa haftada en az 2 kez banyo yapması gerektiğini kaydetti. Sağlıklı bir hayatın sürdürülebilmesi için sağlık ve hijyenin olmazsa olmaz olduğunu da söyleyen Turan, "Bu size anlattıklarımızı sizler de evde, sokakta arkadaşlarınıza, kardeşlerinize, anne ve babanıza anlatın" diye konuştu.
Seminerin ardından çocuklara sıvı el sabunu ve ıslak mendil ile el broşürü dağıtıldı.