MÜDÜR AKTUĞ’DAN ‘VAN GECESİ’NE DAVET - VAN HABERLERİ

MÜDÜR AKTUĞ’DAN ‘VAN GECESİ’NE DAVET - VAN HABERLERİ
Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, 2 Nisan Van’ın kurtarılışı etkinlikleri kapsamında yapacakları ‘Van Gecesi’ne tüm vatandaşları davet etti.
Açıklamalarda bulunan Aktuğ, Van’ın geleneklerini yaşatma anlamında bir gece hazırladıklarını ve tüm vatandaşları davet ettiklerini belirtti. Aktuğ, “2 Nisan akşamı ‘Van Gecesi’ adı altında bir program tertipledik. Bu programda resim sergisi, Van ile ilgili şiirler, Van oturma gecesi olacak. Memlekette radyonun, televizyonun olmadığı ve komşuluk ilişkilerin çok güzel olduğu dönemlerde, Van’da mahalleler arası insanlar özellikle kışın Van oturma gecelerini düzenliyorlardı.

Sazını, defini, dümbeleğini alan o gece toplanılacak yere gider, orada diğer komşularla beraber çalar söylerlermiş. Gece yarılarına kadar, genelde Van türküleri söylenir ve yeni bestelerin tanıtımı için oturma geceleri tertip edilirmiş.

Uzun zaman bu gelenek sürdürülmüş. Ancak günümüzde komşuluk ilişkileri zayıflayınca ister istemez bu gelenek kaybolmaya yüz tutmuş. Van gecelerini düzenlememizdeki gayemiz, bu kültürü, bu geleneği tanıtmak, bugünkü nesillin haberdar olmasını sağlamaktır. Ayrıca orada Van’ın eski resimlerinden günümüzdeki resimlerine kadar bir resim sergimiz olacak.

Tuşba Belediyemiz de gelen misafirlere bir ikramı olacaktır” şeklinde konuştu. Aktuğ, Merkez İmam Hatip Anadolu Lisesi’nde düzenlenecek programa herkesin davetli olduğunu sözlerine ekledi.