MORGEDİK BARAJI VE GRUP MAHALLELERİ ASFALT ÇALIŞMASI - VAN HABERLERİ

MORGEDİK BARAJI VE GRUP MAHALLELERİ ASFALT ÇALIŞMASI - VAN HABERLERİ
AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftci, Morgedik Baraj inşaatının Pay sulaması bölgesinin ulaşım ihalesinin yapıldığını belirterek, "Türkiye'de yükseklik ve debi gücü yönüyle ikinci sırada olan Morgedik Barajı'yla birlikte bölgedeki arazilerde alternatif tarım ürünleri yetişebilecektir" dedi.
Milletvekili Çiftci, Morgedik Barajı’nın Pay sulamasıyla birlikte Van'ın Erciş ilçesinde yaklaşık 18 bin hektar alanın sulanabileceğini, sebze ve meyve alanında bölgenin can suyu olacağını, alternatif tarım ürünlerinin de yetişebileceğini söyledi. Çiftci, 1952 yılından beri proje çalışması devam eden baraj için 7 yıldır çalışma yaptıklarını, Türkiye'de yükseklik ve debi gücü yönüyle ikinci sırada olduğunu dile getirdi. Çiftci, "Morgedik Barajı, Erciş’imizin rüyası olan büyük bir yatırımdır. Kaliteli tarım yapmaya elverişli suyuyla barajımız bölge halkını ekonomik yönden rahatlatacaktır. Barajın Erciş bölgesini kapsayan yolların iyileştirilme ve asfaltlanması ihalesi 2014 yılının Aralık ayında yapıldı.

Yaklaşık 20 kilometrelik yolun alt temel, temel ve sathi kaplaması bu yıl tamamlanacaktır. İş bitiminde Pay, İmamabdal, Kızılören, Yankıtepe, Morgedik, Keklikova, Ergücü, Deliçay, Tırmıklı, Hocaali, Çökek mahalle gruplarının yolunu ve Morgedik Baraj yolunu Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından asfaltlanmış olacaktır. Erciş ilçemize ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun"
diye konuştu.