İYİLİK DER’DEN SURİYE HALKINA YARDIM - VAN HABERLERİ

İYİLİK DER’DEN SURİYE HALKINA YARDIM - VAN HABERLERİ
İyilik Der Van Temsilciliği, Suriye halkına bir TIR dolusu yardım malzemesi gönderdi.
İyilik Der tarafından yapılan çalışmalar kapsamında toplanan un, gıda, giyim ve battaniyeden oluşan yardım malzemeleri yüklü TIR, Van’dan hareket etti. Burada bir açıklama yapan İyilik Der Van Temsilcisi Mehmet Salih Toprak, Suriye halkının yaşadığı dram, açlık, sefalet ve savaşın verdiği mağduriyetin halen devam ettiğini belirterek, “Bizler evlerimizde sıcak ortamlarda, tok halde ve güvenle yaşarken, yanı başımızda kardeşlerimizin, zalimlerin varil bombaları altında ve onlara reva görülen açlık ve sefaletle ölmeleri, İslam’ın ve insanlığın kabul edebileceği bir şey değildir. İyilik Der olarak yardımlarımız şu ana kadar devam ettiği gibi bundan böyle de kadirşinas Van halkının destekleriyle devam edecektir” dedi.

Hayırsever Van halkının katkılarıyla kardeş Suriye halkına yardımlarının devam ettiğini ifade eden Toprak, “2011 yılından bu yana devam eden ve şu ana kadar yüz binlerce kadın, çocuk ve yaşlı demeden sivil insanların hunharca katledildiği ve milyonlarca insanın sakat ve evsiz kaldığı herkes tarafından bilinen acı bir gerçektir.

Suriye halkının yanı başımızda yaşadığı bu dram, açlık, sefalet ve savaşın verdiği mağduriyet ne yazık ki halen devam etmektedir. Kadirşinas ve yardım sever Van halkı bu drama sessiz kalmadığını yaptığı yardımlarla göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir. Bizler bir an önce kardeşlerimizin yaşadığı bu zulümden kurtulması için Yüce Rabbimizden dua ve niyaz ediyoruz.

Biliyor ve inanıyoruz ki kardeş Suriye halkının yaşadığı bu acı ve elem dolu imtihan, aynı zaman da bizim de imtihanımızdır. Orada yaşanan zulme, sefalete, açlığa ve fakirliğe hiçbir zaman sessiz kalamayız ve kalmayacağız. Bizler evlerimizde sıcak ortamlarda, tok halde ve güvenle yaşarken yanı başımızda kardeşlerimizin, zalimlerin varil bombaları altında ve onlara reva görülen açlık ve sefaletle ölmeleri İslam’ın ve insanlığın kabul edebileceği bir şey değildir. Yürekler ve vicdanlar bugün sızlamayacakta ne zaman sızlayacak.

Bizim için Ankara neyse Şam da o dur. İstanbul ne kadar bizimse Halep’te o kadar bizimdir. Van bizim için ne ifade ediyorsa Hama, Humus, Kobani ve Dera da aynı şeyi ifade etmektedir. Önderimiz Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) ‘komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ emri bizim de yaptığımız çalışma ve yardımların en büyük düsturudur. Bu düsturla bugün hareket edecek TIR’ımız, komşumuz olan Suriyeli kardeşlerimize insani yardım malzemeleri taşımaktadır. Gönderdiğimiz yardım malzemeleri un, gıda, battaniye ve giyim eşyasından oluşmaktadır. Dünya üzerinde tüm mazlum, mağdur ve yetimlerin imdadına gücümüzün yettiğince yetişmeye çalışıyoruz.

Bizler burada sadece iyiliğe öncü olan ve ona aracılık eden bir köprüyüz. İyiliğe dair ne varsa bizim yükümüzdür. Tüm gözyaşlarının son bulması, acıların dinmesi ve yaraların sarılması hususunda yaptığımız çalışmalara destek olan tüm Van halkına, üyelerimize ve gönüldaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalarda yardımlarınızı ve gayretlerinizi bekliyoruz. İnancımız bundan sonrada yardımlarımızın katlanarak devam etmesidir” dedi.