İNTİHAR EDEN HAMİLE KADININ EŞİNDEN SUÇ DUYURUSU - VAN HABERLERİ

İNTİHAR EDEN HAMİLE KADININ EŞİNDEN SUÇ DUYURUSU - VAN HABERLERİ
Van’da geçtiğimiz haftalarda intihar eden 8,5 aylık hamile kadının kocası, 112 Acil Servisi hakkında suç duyurusunda bulundu.
Çetin Talay, eşinin intihar ettiği zaman 112 Acil Servis tarafından bebeğin kurtarılması için yol üstünde yakın bir hastane olmasına rağmen Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmesinin ihmal olarak kabul ettiğini söyledi. Talay, “Eşim, yaklaşık üç ay önce 8,5 aylık hamileyken intihar girişiminde bulunmuştu. Olay esnasında 112 Acil Servis’i aradık. Sağlık ekipleri geldi ve eşime 20 dakikalık bir müdahalede bulundu. Ondan sonra eşimin öldüğünü, yalnız çocuğumun kalp ritimlerinin attığını ve yaşadığını bize söyledi. Götürmek için savcıyı aramaları gerektiğini ve ‘savcı talimatıyla hastaneye götüreceğiz’ dediler.

Savcıyla konuştuktan sonra çocuğumu kurtarmak için Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi’ne götüreceklerini belirttiler. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’ne 3 dakikalık bir mesafede olmasına rağmen ve bir de yol üzerinde özel bir hastane bulunmasına rağmen neden bu iki yakın yere götürmüyorsunuz da uzak mesafedeki hastaneye götürüyorsunuz diye sorduk. Talimat neyse onu yaptıklarını ifade ettiler. Ben kendimde geçmiştim, beni de hastaneye kaldırdılar ve 2-3 saat sonra gözümü açtığımda ikisinin de vefat ettiğini söylediler.

7 kilometrelik yolun 40 dakikada gidildiği raporunu aldığımızda ihmalin olduğunu düşünerek cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Soruşturma başlatıldı ve Van Valililiğince bilirkişi raporu istenildi. Aynı kurumda bir kişiye verilen bilirkişi görevlisinin raporunda ise ikisinin de olay yerinde vefat ettiği ve 40 dakika değil de 8 dakikada hastaneye ulaştığını belirtti. Ben de soruyorum, o zaman eşim ve çocuğum aynı anda ve olay yerinde vefat etmişse neden savcıyı beklemeden, inceleme yapılmadan, polisi beklemeden apar topar ikisini hastaneye götürdüler? Biz bu nedenle bilirkişi heyetinden de şikayetçiyiz” dedi.

Van İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayacaklarını belirtti.