İHD, İDAMA KARŞI - VAN HABERLERİ

İHD, İDAMA KARŞI - VAN HABERLERİ
İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi kadın üyeleri, Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ı katledenlerin bir an önce cezalandırılması gerektiğine dikkat çekerek, idam cezasının gündeme gelmesini onaylamadıklarını söylediler.
Şubede düzenlenen basın açıklamasında konuşan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Av. Dicle Kanat Ayyıldız, Özgecan Aslan cinayetinde sorumluların bir an önce cezalandırılması gerektiğine dikkat çekti. Özgecan'ın katledilmesi sonrasında idam cezasının gündeme getirilmesini de değerlendiren Ayyıldız, İHD olarak idama karşı olduklarını belirtti.

Açıklamalarında kadınların örgütlenmesi gerektiğine işaret eden Ayyıldız, “Katledilen Özgacan Aslan’ın acısını, çığlıklarını yüreğimizde hissediyoruz. Tarih boyunca biz kadınlar, ezildik, sömürüldük, yok sayıldık. 5 bin yıllık erkek egemen zihniyetin sonucu kadın bir eşya, bir malzeme olarak görüldü ve görülüyor. Biz kadınlar örgütlenmedikçe bu ölümler ve katliamlar devam edecektir. Taciz, tecavüz, şiddet, savaş ve gerici saldırılarla hayatlarımız kuşatılıyor. Her gün 5 kadın en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Ölümlere sessiz kalındıkça, bu tür katliamlar devam edecektir” dedi.

Özgacan Aslan katliamının sosyolojik araştırılması gerektiğine vurgu yapan Ayyıldız, “Toplumda bir hastalığa dönüşen kadına yönelik bu tür girişimler ancak ve ancak toplumu tedavi etmekle mümkündür. Buna göre toplum tedavi edilmelidir. Bunun yanında Özgecan'ın katledilmesi sonrasında gündeme gelen idam cezasına karşıyız” şeklinde konuştu.