“GÜZEL AHLAK, ÖZ DİSİPLİN VE AİLE” KONULU KONFERANS - VAN HABERLERİ

“GÜZEL AHLAK, ÖZ DİSİPLİN VE AİLE” KONULU KONFERANS - VAN HABERLERİ
Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Doç. Dr. Huriye Martı, “Güzel ahlak, öz disiplin ve aile” konulu konferans verdi.
Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen konferansa Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Danışman, Tuşba İlçe Müftüsü Zahit Demirel, Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi okul Müdürü Tekin Yürektürk, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Doç. Dr. Huriye Martı, öğrencilere yönelik verdiği konferansta güzel ahlak ve öz disiplin konularına değinerek Hz. Peygamber’in öncülüğünde anne-baba-çocuk iletişimi konusunda bilgilendirdi. Hz. Peygamber’in kadın ve aileye bakışı ve örnekliği gibi konularda toplumda farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır diyen Doç. Dr. Martı, “İslam dininde aile yapısının güçlendirilmesi çok önemlidir.

Ailenin hem nimet hem de imtihan olduğunu hatırlatarak ailenin desteklenmesi ve güçlendirilmesinde en güzel örneklerden birisi de Hz. Peygamber efendimizin hayatıdır. Sıla-i rahim dairesinin ilk halkasını oluşturan akrabalık bağlarının devam ettirilmesi şu ayet-i kerime de emredilmiştir: “Şüphesiz Allah adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder. Hayâsızlığı, fenalığı ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” (Nahl, 90)Akrabalar arasında ilişkiyi koparmamaktan kastım bakın, sıla-ı rahim yapan akrabasından gördüğü iyiliği, iyi ile karşılık veren kimse değildir diyor Peygamberimiz. Al gülüm ver gülüm değil.

Sen benim oğlanın düğününe çeyrek altın getirdin, bende senin kızın düğününe çeyrek altın getirdim. Yani al gülüm ver gülüm, ne güzel akrabalık ilişkisi, o değil diyor. Peki ne? Akrabası kendisine iyiliği kestiğinde bile ona iyilik yapmaktır. Unutmamalıyız. Akrabalık bir nimet, bir imtihandır bunu her daim hatırlamalıyız. Ayrıca akrabalık bir kul hakkı ve araç, kökleri yeryüzünde, dalları rahmana uzanandır" dedi.