EŞ BAŞKANLARDAN KRİTİK ÇAĞRI - VAN HABERLERİ

EŞ BAŞKANLARDAN KRİTİK ÇAĞRI - VAN HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, İç Güvenlik Paketi provalarının Van'da uygulamaya konulduğunu söyleyerek, halkı polis şiddetine karşı çıkmaya çağırdı.
Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, yayınladıkları yazılı açıklamada, son dönemlerde Van'da yapılan her demokratik eyleme polisin hedef gözeterek müdahalede bulunduğunu öne sürdü. Ülkenin her gün biraz daha polis devletine doğru ilerlediğini ifade eden eş başkanlar, kısa bir süre önce Muradiye Belediyesi Eş Başkanı Safure Güneş'in polisler tarafından linç edildiğini kaydettiler. Polislerin, son olarak Özalp ilçesinde halka ve eş başkanlara yönelik saldırıda bulunduğunu ileri süren Çoban ve Kaya, "Muradiye'de eş başkanımıza yönelik polis saldırısını tüm Türkiye izledi.

Ancak hükümet yetkilileri buna ilişkin tek bir açıklama yapmadı. Eş başkanımıza yönelik coplu saldırıyı gerçekleştiren polisler hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı için bugün aynı yöntemi polis tekrar Özalp ilçemizde devreye koymuştur. Özalp ilçemizde partimizin yaptığı basın açıklamasına polis yine aynı yöntemle saldırmış, saldırıda Belediye Eş Başkanımız Şerafettin Özalp, DBP Eş Başkanımız Yakup Almaç ve basın açıklamasına katılan çok sayıda kişi de yaralanmıştır. Yapılan her basın açıklamasına saldıran polis, halkımıza bir düşman gibi yaklaşmaktadır"
dedi.

İç Güvenlik Paketi provalarının sokak ortasında işkence yöntemlerini uygulayarak hayata geçirildiğini anlatan Kaya, şunları söyledi: "Nitekim bir yıldır kentimizin tüm caddeleri polis tarafından adeta işgal edilmiş, kent sokaklarında OHAL havası hakim olmuştur. Yaptığımız tüm çağrılara rağmen polis sokaktan çekilmeyerek, halkımızın üzerinde her gün bu psikolojik şiddetini artırmıştır. Yaptığımız çağrıları bir kez daha yeniliyoruz. Halkımızın yaşam alanlarını gasp eden bu uygulamalara derhal son verin ve sokaklarımıza hakim olan bu olağanüstü güvenlik politikalarından vazgeçin.

Bugün kentimizde yaşatılan bu uygulamaların İç Güvenlik Yasası’nın çıkması ile birlikte hangi boyutlara varacağını tahmin edebiliyoruz. Ülkede yaşayan tüm muhalif toplumsal kesimlere yönelik çıkarılmaya çalışılan bu yasaya karşı, biz ve halkımız en büyük direnci gösterdik, gösteremeye de devam edeceğiz. Her gün sokak ortasında halkımıza ve seçilmişlerimize yönelik gerçekleştirilen bu saldırılara karşı sessiz kalmayacağımızı belirtiyor, tüm halkımızı seçilmişler etrafından kenetlenmeye ve bu polis şiddetine karşı çıkmaya çağırıyoruz."