ERMENİ ÇETELERİ MÜSLÜMAN 5 AİLEYİ KATLETTİ - VAN HABERLERİ

ERMENİ ÇETELERİ MÜSLÜMAN 5 AİLEYİ KATLETTİ - VAN HABERLERİ
Van’da yaşayan Efendi Özmüş adlı vatandaş, Ermeni çetelerinin 1915 yılında ilin değişik yerlerinde Müslümanları katlettiğini belirterek, “Ermeni çeteleri Van’ın Gevaş ilçesi Hasbey Mahallesi’nde Müslüman 5 aileden toplam 85 kişiyi gazyağı dökmek suretiyle yaktılar” dedi.
İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Efendi Özmüş, Ermenilerin Müslümanlar tarafından katledildiği iddialarının yalan olduğunu belirtti. Babası İbrahim’in kendisine anlattığı kadarıyla Ermeni çetelerinin özellikle ikinci muhacirlik döneminden sonra değişik yerlerde katliamlar gerçekleştirdiğini ifade eden Özmüş, “Müslümanların birinci muhacirlik döneminden sonra Ermenilerle arası iyiydi. İyi geçiniyorlardı. Ancak Rusya’nın sebep olduğu ikinci muhacirlikten sonra Ermeni çeteleri Müslümanları katletmeye başladı. Dedem, ailesi ile birlikte muhacir olduktan sonra Vestınk denilen yerde bir ev yaparak orada kalmış. Babamın bana anlattığı kadarıyla amcam ve dedem ile birlikte muhacir oldukları sırada Kırmızı Köprü denilen yerde Ermeni çeteleri tarafından yakalanıyor. Orada yakalanan tüm Müslümanlar öldürülerek nehre atılıyordu. Babamlar da tam öldürüleceği zaman daha önce Ağrı’da köylüsü olan bir Ermeni tarafından son anda kurtarılıyor” dedi.

Ermeni çetelerinin üç kardeş dışındaki tüm aile fertlerini katlettiğini dile getiren Özmüş, “Ermeni çeteleri Gevaş Hasbey köyünde Gürgün, Hallaç, Mahmut, Salih ve Rahmi isimli aile reislerini yaşlı çocuk demeden toplam 85 kişiyi köyün girişindeki değirmende toplayıp gazyağı dökmek suretiyle yaktılar. Bu ailelerden geriye sadece İbrahim, Kutas ve Tatar isimli aile reisleri kaldı. Bugüne kadar ben bu ızdırabın peşindeyim, ancak sesimi kimseye duyuramadım” ifadelerini kullandı.

Ermenilerin Müslümanlar tarafından katledildiği iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Özmüş, “Babam açıklamalarında o dönemde bir Ermeni’nin dahi öldürüldüğünü anlatmadı. Ancak hep Müslümanların nerelerde katledildiğini söylerdi. Bugün Ermeniler her tarafta Müslümanlar tarafından katledildiklerini söylüyorlar. Biz neden söyleyemiyoruz. Dünyada, bir ailede üç kardeşten ötesinin olmadığı görülmüş müdür? Benim ailemde sadece üç kardeş Ermeni çetelerinden kurtuldu. Geriye kalanların hepsi katledildiler. Eğer Ermeni çeteleri benim de ailemi yok etmeseydi şu anda bende bir aşiret sahibiydim ve her yerde de sözüm geçerdi. Ancak şu anda kimse halimizi sormuyor, kimse bizlerle ilgilenmiyor. Sahipsiz insanlar gibi ortada kalmışız” şeklinde konuştu.

Uluslar Arası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş ise, Ermeni çetelerinin Van’ın değişik yerlerinde katliamlar gerçekleştirdiklerini belirterek, bunlardan bazılarının gün yüzüne çıkarıldığını söyledi. Ermiş, “Gevaş’ta Ermeni çetelerinin ailesinden 85 kişiyi katlettiği Efendi Özmüş ise o acı tablonun canlı bir örneğidir” diye konuştu.