ELİTE WORLD HOTELS’DEN İRANLI TURİSTLERE 7 ‘S’ JESTİ - VAN HABERLERİ

ELİTE WORLD HOTELS’DEN İRANLI TURİSTLERE 7 ‘S’ JESTİ - VAN HABERLERİ
Elite World Hotels, nevruz tatilini Van’da geçirmek için gelen İranlı turistlere 7 ‘S’ jesti yaptı.
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Elite World Van Hotels Genel Müdürü Gürkan Akbay, Van’a gelen İranlı turistlerin kentten mutlu bir şekilde ayrılmaları amacıyla ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek, “21 Mart tarihinde İran yeni bir yıla giriyor. Dolayısıyla nevruz tatili olarak değerlendirilen bu zamanda, İran’da 13 günlük tatil ilan ediliyor. Kimi İranlı tatilini ülkelerinde geçirirken kimisi de bu tatilini geçirmek amacıyla ülkemize ve ilimize gelmektedir. Bizde Elite World Hotels olarak bu 13 günlük tatillerini ilimizde geçirmek için gelen İranlı turistlere kendilerini evlerinde hissetmeleri ve mutlu bir şekilde kentimizden ayrılmalarını sağlamak amacıyla bir dizi etkinlik yapıyoruz. Bir yandan eğlence geceleri düzenlerken bir yandan da geleneklerini önlerine seriyoruz. Bu kapsamda İran’da, 13 günlük nevruz tatilinde her evde mutlaka olması gereken ve 7 ‘S’ diye adlandırılan geleneklerini biz Elite World Hotels olarak kendilerine sunduk” ifadelerini kullandı.

Bazı otellerin İranlı turistlerden yüksek fiyat aldığı söylemlerini doğru bulmadığını da dile getiren Akbay, “Otel işletmelerinde sezonluk dönemler vardır. Bu dönemlerde bazen fiyatlar düşer bazen yükselir. Ayrıca bizler İranlı acentelerle çalışıyoruz. Onlara verilen fiyatta sabittir. Bu fiyat İranlılara nasılsa yerli turistlere de aynıdır” şeklinde konuştu.

İran’daki Parsis Gasht Tourism Acente yetkililerinden Navid Bagherzadeh ise, Elite World Hotels tarafından geleneklerini yaşatmalarının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “İran’da 13 gün boyunca her evde masanın üzerinde 7 ‘S’ diye adlandırdığımız senyed (iğde), sib (elma), sabze (sebze), samanu (helva), sir (sarımsak), serke (sirke) samagh (sumak) ve sekkeh (madeni para) bulunması gerekir. Bunların anlamı ise iğde bilgeliği, elma selametliği, sebze yeşilliği ve ferahlığı, helva gücü, sarımsak göz doymasını, sirke teslim veya razı olmayı, sumak sabrı ve para ise bereketi simgeliyor” şeklinde konuştu.