BİLİCİ TEKVANDOCULARLA BİR ARADA - VAN HABERLERİ

BİLİCİ TEKVANDOCULARLA BİR ARADA - VAN HABERLERİ
Van’da devam eden Tekvando Anadolu Yıldızlar ligi müsabakası için 10 ilden gelen hakem antrenör ve teknik heyet kahvaltıda buluştu.
Van-Şişli Öğretmenevinde eski tekvandocu olan ve ve hocalık yapan İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrüllah Yavuzer tarafından verilen kahvaltıya, o denimin eski tekvandocusu olan Adalet ve Kalkınma Partisi Van Milletvekili Mustafa Bilici, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, Van İl Hakem Kurulu Başkanı Tarık Yarız, Tekvando Van İl Temsilcisi Murat Yazlık, Anadolu Ligi için 10 ilden Van’a gelen tekvando hakem antrenör ve teknik heyetleri katıldı. Dışarıdan gelen misafirlerle kahvaltıda bir araya gelen Şükrullah Yavuzer, tekvandodan öğrencisi olduğu ve dışarıdan gelen misafirlerle bir arada olmak, tekvandoya bir katkı sunmak amacıyla bir araya gelmek amacıyla bu kahvaltıyı verdiğini belirterek, “Malumunuz ben eski bir tekvandocuyum.

Çoğu buradaki şimdiki sporcular bizim yetiştirdiğimiz sporcular. Bu sporcular Nur Tatar gibi göğsümüzü kabartan kişiler yetişmektedir. Türkiye Tekvando Federasyonu son yıllarda hiçbir müsabakayı Van’da yaptırmıyordu. Bizlerin çabasıyla bu burada Anadolu Yıldızlar Ligi yapmaya karar verdiler. Bundan dolayı Van’ımız da bu tür müsabakaların sürekli olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Van’da bir çok milli sporcu yetişmektedir. Bu kahvaltıyı milli eğitim müdürlüğü olarak değil kendi şahsım olarak vermek istedim. Ayrıca tekvandoyu daha iyi yerlere getirmek için bir yıldır okulumuzda çalışma başlattık. Bugün onların meyvesini de birer, birer almaktayız” dedi.

Ak Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici ise, bu kahvaltıya siyasetçi olarak değil eski bir tekvandocu olduğu için katıldığını belirterek, “Anadolu Yıldızlar Ligi Müsabakası ilin katılımıyla ilimizde gerçekleşiyor. Bugün ve yarın devam edecek. Dün birkaç maçı izleme fırsatımız oldu. Esasen Van halkı bundan haberdar olsaydı, herhalde tribünler çok daha dolu olurdu. Yeterince duyurulmamış sanırsam. Burada dereceye giren sporcularımız daha sonra yarı finallerin yapılacağı yarışmalarda yer alacaklar. Dereceye girenler daha sonra da Türkiye finallerine katılacaklar. İlimizde tekvando sporu oldukça geçmişi olan bir spor dalı. İşte 1971, 72 yıllarında, Fetullah Erbaş ilk olarak il temsilcimiz, sonraki kuşak Tevfik ile Murat, Mahmut hoca, ben de bir sonraki kuşakta yer aldım. Ben 1983’te başladım. Tabi ben de minikler, yıldızlar, gençler kategorisinde yarışmalara katıldık.

Güzel bir spor.Bütün bunlarla birlikte Van’ımızda 5 bin seyirci kapasiteli Edremit’te bir spor salonu yapılmaktadır. Nur Tatar çok amaçlı spor salonu. Nur Tatar hocalarımızın yetiştirdiği bu ilden çıkmış bir değer. Bazen bir sporcu bir ülkenin tanıtımı için harcamış olduğu milyonlarca dolardan çok daha fazla etkili bir tanıtım sağlayabiliyor. Aynı şekilde ilin tanıtım açısından da aynı şeyleri söyleye biliriz. Nur Tatar kardeşimiz biliyorsunuz olimpiyat ikincisi oldu, Avrupa şampiyonluğu var. Bütün buradaki sporcular da biraz özensinler diye, işte Van’dan çıkan sporcumuzun ismini o 5 bin kişilik çok amaçlı spor salonuna bırakmak kararını aldık.

Sanırım mayıs ayı sonu gibi hizmete girecektir” şeklinde konuştu.

Meclisteki 4 bakanın yüce divana gönderilmesi oylamasında bazı Ak Parti milletvekillerin karşı oy kullanmasına da değinen Bilici, “Grupta hiçbir şekilde bir yönlendirme olmadı. Herkes kendi hür iradesiyle oyunu kullandı. Hatırlayacaksınız özellikle Irak tezkeresiyle ilgili de yine mecliste hayır oyu çıkmıştı. O tezkere ile de asker gönderilmemişti. Dolayısıyla Ak Parti iktidara geldiği günden bu güne kadar grup olarak bunu samimi söylüyorum hiçbir şekilde baskıyla karşı karşıya gelmedik. Oyunuzu şu şekilde kullanın veya bu şekilde kullanmayın diye arkadaşların kendi vermiş oldukları karardır. Saygı göstermek lazım” ifadelerini kullandı.