AKDAMAR ADASI’NA YENİ İSKELE - VAN HABERLERİ

AKDAMAR ADASI’NA YENİ İSKELE - VAN HABERLERİ
Van Gölü’nde bulunan tarihi kilisenin yer aldığı Akdamar Adası’nın kuzey tarafına yaptırılan yeni iskele bitirilerek teslim alındı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Adana Bölge Müdürlüğü tarafından Akdamar Adası'na 279 bin lira harcanarak inşa edilen 60 metre uzunluğundaki iskelenin yapımı tamamlandı. Yaklaşık 1,5 ayda inşa edilen iskeledeki çalışmaların tamamlanmasıyla adaya turist getiren gemilerin yanaşmasına büyük ölçüde kolaylık sağlamış olacak.

Yüklenici firmadan iskeleyi teslim alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Adana Bölge Müdürü Naci Serter, Akdamar Adası’ndaki mevcut iskelenin yetersiz kaldığını ve yapılan müracaatlar doğrultusunda ek bir iskele yapılmasına karar verdiklerini söyledi. Serter, “Van Valiliği ve Gevaş Kaymakamlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan müracaatın ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın uygun görmesi ve ödenek çıkartması sonucunda bu iskelenin yapımına başladık. Aralık 2014 yılında başlattığımız iskele, adanın tarihi dokusuna dokunmadan suyun içerisine kazıklar çakılmasıyla yaptırdık.

Yaklaşık 1,5 ayda tamamlandı. Güvenlik korkuluklarının geçen hafta tamamlanması sonucu bugün teslim aldık. Adanın kuzey yamacında yer alan 60 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde yapılan iskele toplam 330 bin liraya mal oldu. Bunun dışında adanın güney yamacında da aynı bu şekil bir iskele yapmayı planladık. Bakanlığımızdan gerekli ödenek çıkması halinde 2015 yılında aynı bunun gibi bir iskele yapıp bitireceğiz” dedi.