AK PARTİLİ KIZILTAŞ’TAN ‘SİYASET VE GENÇLİK’ DEĞERLENDİRMESİ - VAN HABERLERİ

AK PARTİLİ KIZILTAŞ’TAN ‘SİYASET VE GENÇLİK’ DEĞERLENDİRMESİ - VAN HABERLERİ
AK Parti Van Milletvekili Aday Adayı Eyüp Kızıltaş, son zamanlarda gençlerin siyaseti tercih etmeleri ve siyasetle gençlik arasındaki önemli ayrıntıları değerlendirdi.
Ülkemizde gençlerin siyaset ilişkisi ve siyasete katılmasının geçmiş yıllara göre çok daha fazla olduğunu dile getiren Eyüp Kızıltaş, “Özellikle AK Parti’nin teşkilatlarındaki gençlik kollarına verdiği önem seçilme yaşının 30’dan 25 ve daha sonra 18’e düşürülme girişimi, genç milletvekili ve genç bürokrat tercihleri ve bununla yakaladığı başarı grafiği birer etken olmuştur.

Ülkemiz için yüreği yanan her idealist insanın hayali iyi bir gençlik yetiştirmek ve yarınlarından emin olmaktır. Gençlik, ülkenin dinamizm kaynağı ve gerçek manada değişim ve dönüşümün kaynağı açısında çok büyük bir öneme sahiptir. Gençlik dönemi gerek birey açısında gerekse toplumlar açısında dönüşümün gerçekleştiği bir dönem olarak ifade edilmektedir. Bu dönmede birey kendisi için ne kadar yatırım yaparsa gelecekte o kadar kaliteli ve refah bir hayat sürecektir. Diğer taraftan ülkeler geleceğin mimarı olan gençlere yönelik ne kadar politika üretir ve uygularsa ekonomik ve sosyal kalkınma konusunda o denli başarılı olur.

Özellikle ülkemiz gibi genç nüfusu çok fazla olan ülkelerde bu konuda gerekli önem verilmeli, bu kitleye yönelik politikalar üretilmesi zorunludur. Ülkemizin en genç nüfusuna sahip ilimizde gençlerin siyaset ilişkisini ekonomik, sosyal ve siyasal zeminde değerlendirmek, bu ilişkide öncelik sıralaması yapılarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Gençlerin birinci önceliği iş ve aş iken, siyaset ön plana çıkmıyor. İşsizlik oranı yaklaşık yüzde 19, yani Türkiye ortalamasının iki katı. Gelir düzeyi Türkiye ortalamasının yüzde 30, yani üçte biri iken bu kitlenin ilin siyasetine katkı sunması maalesef çok mümkün görünmüyor. Yine ilimizde genç kesim ile ilgili birkaç veriyi daha paylaşmak istiyorum. Emniyet ve sağlık birimlerinin son verilerinde, ilimizde yaklaşık 17 bin madde bağımlısı genç bulunduğu tespiti var.

Bu tespit Van’da yaşayan her birey gibi benimde içimi acıtıyor. Gençlerimizin ya da geleceğimizin bu kadar karartılmasında sorumluluk sahibi herkesin çok acil ve en acil şekilde bir şeyler yapması gerekmektedir. Yine ilimizde yıllardır devam eden olağanüstü şartlar ve beraberinde getirdiği mağduriyetlerden dolayı binlerce gencimiz ıslah evlerinde, hapishanelerde tutuklu ya da hükümlüdür. Hayatlarının en güzel yıllarında bırakın ülkenin siyasetine katkı sunmayı ailelerine, ülkelerine en fazla faydalı olabilecek yaşlarda heba olup gitmektedirler. Yukarıda analiz ettiğimiz gençlik ve siyaset ilişkisinde önümüzdeki seçimler ve akabinde ki süreçte gençlerimizin iş, eğitim ve sağlık sorunlarını çözebilecek siyaset zemininde bu gençleri siyasete davet etmek dileğiyle” şeklinde konuştu.