4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ - VAN HABERLERİ

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ - VAN HABERLERİ
Van Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ etkinlikleri kapsamında kan bağışında bulundu.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde düzenlenen programda, hastanede tedavi gören kanser hastaları için trombosit ve kan bağışında bulunan Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli, ayrıca hastanede stant açıp vatandaşlara ‘Kanserden korunma, KETEM’e davet ve evde sağlık hizmetleri” broşürleri dağıttı.

Dünya Kanser Günü nedeniyle yaklaşık 50 personelin kan bağışında bulunacağını belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, amaçlarının insanlarda kansere karşı farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. Dünyada her yıl kanser tanısı konulan 12,7 milyon kişiden 7,6 milyon kişinin öldüğünü ifade eden İmren, önlem alınmaması durumunda dünya genelinde kanser yükünün artacağını ve 2030 yılında yaklaşık 26 milyon insanına kanser tanısı konulacağını ve yaklaşık 17 milyon insanın kanserden ölmesinin tahmin edildiğini söyledi.

Kanserde en hızlı artışın Türkiye’nin de içinde yer aldığı düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağına dikkat çeken İmren, “Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır” dedi.

Türkiye’de kanser vakalarının önemli bir kısmının sigara ve obeziteyle ilişkili olduğunu vurgulayan İmren, “Kanser korunabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir” şeklinde konuştu.