250 BİN GENÇ 250 BİN ŞEHİTLE BULUŞUYOR - VAN HABERLERİ

250 BİN GENÇ 250 BİN ŞEHİTLE BULUŞUYOR - VAN HABERLERİ
Anadolu Gençlik Derneği Van Şubesi, genel merkezlerinin organize ettiği “250 Bin Genç 250 Bin Şehitle Buluşuyor” programı kapsamında Van’dan Çanakkale’ye 42 öğrenci gönderdi.
Sadece Türkiye’den değil, İslam coğrafyasında 60 ülkeden Çanakkale Cephesi’ne asker gönderen Müslümanların da katılacağı programa Van’dan gidecek öğrenciler bugün yola çıktı. AGD Van Şube Başkanı Şeref Akbulut ve bazı yönetim kurulu üyeleri, giden lise öğrencilerini uğurlarken; yönetim kurulu adına İmam-Hatipler Komisyon Başkanı Fatih Kaya bir açıklama yaptı. 18 Mart 1915’te kazanılan Çanakkale Zaferi’nin üzerinden 100 yıl geçtiğini hatırlatan Kaya, “Çanakkale, Yemen’den Kosova’ya, Türk, Kürt, Arap, Boşnak, Arnavut, ümmetin her renginden Müslüman’ın emperyalizme karşı birlikte savaştığı son cephedir.

18 Mart 1915’te dönemin en üstün teknolojisine sahip ve ‘durdurulamaz’ addedilen İngiliz donanması tarihinin en ağır yenilgisini almıştır. Boğazın soğuk sularında İngilizlere eşlik eden Fransa da bu yenilgin şahidi olmuştur. Çanakkale’de bir milyonun üzerinde insan savaşmıştır. Metrekareye 6 bin mermi düşmüştür. Bir alay asker üç dakika içerisinde Hakk’a yürümüştür. 500 binin üzerinde kayıp vardır. Savaşa katılan her iki kişiden biri yaşamını yitirmiştir.

Bir hilal uğruna 250 bin canımız şahadet şerbetini içmiştir. Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer. Tarih bir toplumun hafızasıdır. Hafızası olmayan toplumların gelecek tasavvuru da olamaz. Yeni nesillere Çanakkale’de olup bitenleri anlatmak, bu toprakların geleceğine sahip çıkmaktır. İki yüz elli bin delikanlı canından geçmiştir de dünyanın en büyük iki donanması geçememiştir Çanakkale’den. Boğazın serin sularına gömülen ırkçı emperyalizmin öncü kuvvetleridir ve olup bitenler Yüzbaşı Hakkı Beyin kumandasındaki Nusret Mayın Gemisi’nin Karanlık Liman’a döşediği mayınların ‘kef’ ve ‘vav’ harflerindeki sırrından ibaret değildir. Elbette gencecik bedenlerin metalin kitle imha gücünü keşfeden sanayi devrimine meydan okuyuşudur Gelibolu’da şehadet.

Lakin savaşların sebepleri de sonuçları da hiçbir anıt mezarlığa sığmaz. Çanakkale; Bağdat’ın, Şam’ın, Diyarbakır’ın, Van’ın, İstanbul’un, Kudüs’ün, Mekke’nin, Medine’nin müdafaasıdır. Çanakkale; Türk, Kürt, Arap, Fars, Malay, Habeş, Arnavut, Boşnak, Çeçen, Afgan topyekûn bir ümmetin müdafaasıdır. Milletimizin on beşli, on altılı, on yedili yiğit evlatları Arıburnu’nda, Seddülbahir’de, Conkbayır’ında, Anafartalar’da bir destan yazarlar.

Nihayet Aralık 1915’te İngiliz, Fransız ve Anzak kuvvetleri Gelibolu Yarımadası’nı terk etmek zorunda kalırlar. Neticede bu coğrafyanın her bir ferdi bilmelidir ki ancak Çanakkale’de destan yazan ruh; inancı, iradesi, azmi, yüreği ve feraseti ile yeryüzünde iyiliğin teminatı olabilir. Anadolu Gençlik Derneği bu ruhu taşıyan omuzların harman yeridir. Gençlerimizin Çanakkale ruhunu anlayabilmeleri adına, derneğimizin başlattığı Türkiye genelinden ve Çanakkale’ye yiğitlerini gönderen farklı İslam coğrafyalarından 250 Bin Genç 250 Bin Şehit Dedesiyle Buluşuyor adlı etkinliğe AGD Van Şubesi olarak 42 lise öğrencisiyle katılıyoruz. Özellikle Van’dan Çanakkale’ye giden ve isimleri kayıtlarda geçen 42 şehidi temsilen 42 gencimizi bu programa katmak Van’dan Çanakkale cephesine giden şehitlerimiz adına Çanakkale’nin 100. yılında bir vefa borcudur”
dedi.