VESOB Başkanı İsa Berge: Van en son normalleşen il olmamalı

VESOB Başkanı İsa Berge: Van en son normalleşen il olmamalı
Van halkına evde kal çağrısı yapan VAN ESOB Başkanı Berge:“Bir an önce normalleşe istiyorsak maske, sosyal mesafe ve tüm kurallara uyalım.”

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, koronavirüs salgınına karşı önemli uyarılarda bulundu. Van’da koronavirüs salgınının uzak mahallelerden artık şehir merkezi mahallelerine kadar ulaştığına dikkat çeken Berge, başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere tüm vatandaşlara kurallara uyma çağrısında bulundu. İşte başkan Berge’nin söyledikleri:

“İran’daki salgın tehlikesinin Van’a ulaşması önlendi”

“Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez ve emniyet müdürümüz Sayın Ali Karabağ, koronovirüs sürecinde zamanında aldıkları tedbirler sayesinde İran’daki salgın tehlikesinin Van’ımıza ulaşmasını engellemişlerdir. Ayrıca Van’da çok sayıda İranlı vatandaşların bulunmasına rağmen doğru ve yerinde kararlar alınarak virüsün şehrimizde yaygınlaşması önlenmiştir. Bu demektir ki sayın valimiz ve emniyet teşkilatımız üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Bize düşen Van halkına düşen şudur ki lütfen ama lütfen kurallara riayet edelim. Bu güzel ve gayretli çalışmalara destek olalım ve çabaları boşa çıkarmayalım. Bu anlamda gerekli duyarlılığı fazlasıyla gösteren valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’e ve emniyet müdürümüz Sayın Ali Karabağ’a teşekkür ediyoruz. Başta sağlıkçılarımız olmak üzere, emniyet teşkilatımızda görev alan polislerimize, tüm kamu çalışanlarına ve bu zorlu süreçte görev yapan devlet görevlilerine teşekkür ediyoruz.”

“Cumhuriyet Caddesi volta caddesi değildir”

“Sayın valimiz Mehmet Emin Bilmez’in, biz STK ve meslek odalarının talebini dikkate alarak Cumhuriyet ve Maraş caddelerini yaya ve araç trafiğine açması kıymetlidir. Esnaf ve sanatkarımız, halkımız ve şehrimizin ekonomisi için bu caddelerin açılması önemlidir ancak suistimal edilmemelidir. Özellikle Cumhuriyet Caddesi, volta caddesi değildir. Hele ki böyle bir süreçte vatandaşlarımızı, gereken duyarlılığı göstermeye davet ediyorum.”

“Maske ve sosyal mesafeye dikkat edelim”

“Sağlıkçılarımız canını dişine takmış koronavirüs ile bizim sağlığımız için mücadele ederken yeni vakalara sebep olmamamız gerekiyor. Zorunlu olmadıkça lütfen dışarı çıkmayalım, çıkılması durumunda ise kesinlikle maske takalım ve sosyal mesafeye dikkat edelim. Maskenin usulüne uygun olarak takılması gerekiyor ve bu çok önemli.”

“Esnafımız kesinlikle maskesiz hizmet vermemelidir”

“Mutlaka ve mutlaka maskeli olarak hizmet vermesi gereken esnaf ve sanatkarımız işyerlerinde gerekli sayıdan fazla müşteri tutmamalıdır. Müşteri sırasıyla alınarak çıkan müşterinin yerine yeni müşteri alınmalıdır, böylece insan yoğunluğunun önüne geçilecektir. Esnaf ve sanatkarımız asla maskesiz kalmamalıdır, maske temini konusunda da artık bir sıkıntı kalmamıştır. Maske satışı artık serbesttir ve esnafımız maske tedariğinikendisi sağlamalıdır.”

“Van en son normalleşen iller arasında olmamalı”

“Eğer gerekli kurallara uymazsak Türkiye genelinde birçok ilde normalleşme baş gösterecekken Van’da normalleşme beklemeyelim, tam aksine daha fazla sıkı tedbirler bekleyelim.Örneğin Van için seyahat ve sokağa çıkma yasağı devam eder. Herkesin büyük sıkıntılar yaşadığı bu zorlu süreç bitmez. Eğer her anlamda bir an önce normale dönmek istiyorsak, bana bir şey olmaz anlayışından kurtulmalıyız.”

“Normalleşen bir Van istiyorsak”

“Van’da da hayatın normale dönmesini istiyorsak, herkesin yeniden eski günlerinde olduğu gibi sağlıklı günlere kavuşmasını istiyorsak, herkesin işinde gücünde olduğu bir Van istiyorsak, okulların açıldığı bir Van istiyorsak, koronavirüsten kaynaklı yeni işsizliklerin yaşanmasını istemiyorsak, COVİD-19’un daha çok insana bulaşmasını istemiyorsak, yakınlarımızın bu virüsten can vermesini istemiyorsak lütfen kurallara uyalım.Hem Van hem de ülkemizin koronavirüs salgınından kurtulması için devlet-millet el ele verip üzerimize düşeni yapmalıyız.”