Van Ticaret Borsası: “15 Temmuz ruhu, demokrasinin sigortasıdır”

Van Ticaret Borsası: “15 Temmuz ruhu, demokrasinin sigortasıdır”
Van Ticaret Borsası (VANTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay Özbek, 15 Temmuz darbe girişimini kınayarak, “15 Temmuz ruhu, demokrasinin sigortasıdır” dedi.

 

VATBO öncülüğünde odada düzenlenen ortak basın açıklamasına Van TSO Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman, Erciş TSO Başkanı İzzet Yağan, Türk-İş Van Şube Başkanı Naif Balandı, Hak-İş Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu, Van Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhittin Aydemir, Memur-Sen Van Şube Başkanı Osman Ayşin, Kamu-Sen Van Şube Başkanı Kutbettin Yıldız ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Van Şube Başkanı İsmet Gültepe katıldı. Basın metnini okuyan VANTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Türkay Özbek, demokrasi sevdalısı kurumlar olarak 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptıklarını belirterek, “Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne giriyoruz. İki hafta boyunca farklı etkinliklerle hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inandıklarını ifade eden Özbek, “Bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece FETÖ, devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı, ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı ise Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 15 Temmuz’da en zor demokrasi sınavını büyük bir başarıyla verdiğini vurgulayan Özbek, “Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devletini milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez. Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede 250 vatandaşımız şehit oldu. 2 bin 301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu, demokrasinin sigortasıdır” şeklinde konuştu.

FETÖ ile mücadelenin her alanda etkin ve kararlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Özbek, şöyle konuştu:

“Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır. En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu. Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız. Buradan yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz. Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır. Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz. FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz. Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye.”