Van'da kar yağışı

Van'da kar yağışı
Van’ın Özalp ilçesiyle kentin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi.

Özalp ilçesinde sabaha karşı etkisini gösteren kar yağışı hayatı adeta durma noktasına getirdi. Her tarafın beyaz örtüyle kaplandığı ilçede, kar yağışına ise en çok çocuklar sevindi. Çocuklar, kartopu oynayarak mayıs ayının son haftalarında karın tadını çıkardı. Çiçek açan ağaçlar ile ekili alanlar kar altında kalırken, çiftçiler olası don olayından korkuyorlar.

Van-Hakkari karayolu üzerindeki Güzeldere Geçidi’nde etkili olan kar yağışı işe ulaşımda aksamalara neden oldu. Kar kalınlığının 10 santimetreyi geçtiği geçitte, birçok araç ise yolda kaldı. İteklenerek kurtarılan araçlar yollarına devam ederken, vatandaşlar ise bu mevsimde etkili olan karın şaşkınlığını yaşadıklarını söylediler.

VAN'DA MAYIS AYINDA KARLA MÜCADELE

Van'da Mayıs ayının son haftasında yağan karla birlikte yolda mahsur kalan araçlar, Karayolları 11.Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yolu açmasıyla kurtarıldı.

Türkiye'nin doğu ve batı kesimleri arasındaki iklim farklılıkları, özellikle bahar aylarında ilginç görüntülere sahne oluyor. Havaların hızla ısınmasıyla batı ve güney bölgelerine vatandaşlar denize girerken, Van-Bahçesaray karayolunda metrelerce kar kütleleri var. Şehir merkezinde iki günden buyana yağmur yağarken yüksek kesimlerde ise yerini kar yağışına bıraktı. Kar yağışı sonrası Van-Bahçesaray karayolu üzerinde bulunan 3 bin rakımlı Karapet Geçidi yaklaşık 20 santim kar yağmasıyla ulaşıma kapanarak kara hazırlıksız yakalanan çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Yolun kapandığı bilgisini alan Karayolları 11.Bölge Müdürlüğü 111. Şube Şefliği'ne bağlı Görentaş Şantiye Şefliği ekipleri, bölgeye giderek yolu ulaşıma açtı. Ekipte çalışanlar ise vatandaşlar denize girerken, kendileri Mayıs son haftasında dahi karla mücadele çalışmalarının devam ettiğini söylediler.