TUŞBA BELEDİYESİ’NDEN KUTLU DOĞUM HAFTASI PROGRAMI

TUŞBA BELEDİYESİ’NDEN KUTLU DOĞUM HAFTASI PROGRAMI
Van’ın Tuşba Belediye Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir etkinlik düzenledi.
Tuşba Belediyesi tarafından İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin konferans salonunda düzenlenen programa Tuşba İlçe Kaymakamı Musa Sarı, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, AK Parti milletvekili adayları ile çok sayıda kadın katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, sinevizyon gösterimi ile Kürtçe ve Türkçe Mevlid-i Şerif’in okunmasıyla devam etti. Programda bir konuşma yapan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, günümüzde Müslümanların maddi ve manevi baharını yaşadıklarını belirterek, “Bugünlere gelene kadar çok gözyaşı döküldü ve zahmetler çekilerek gelindi. Çok kolay gelinmedi bu noktalara.

Özellikle asrımızda Kur’an-ı Kerim’i ve Peygamber Efendimizi çok güzel bir şekilde bizlere tarif eden üstat Bediüzzaman Hazretleri şöyle diyor, ‘acele ettim kışta geldim, sizler baharda geleceksiniz.’ Hakikatten biz şu anda baharı yaşıyoruz. Hiç kimse bir kitap okurken, hiç kimse bir kitap yazarken sürgün sürgün, hapishane hapishane dolaşmıyor. Ama ona rağmen sanki çok tembellik yapıp okumuyoruz, sanki çok kolay kazanılmış gibi önem vermiyoruz. Rabbimizi bize tanıtan bu dünyaya cahil olarak gelen insanoğlunu, talim ve terbiyeye muhtaçtır. Çünkü biliyorsunuz hayvanlar talim ve terbiyesini alarak gelir. Bir arı yaratıldığı andan itibaren hemen çıkar uçar hangi çiçeğe gitmesi gerekir, hangisine gitmez bunu çok iyi bilir. Bir balık, bir kaplumbağa, bir yılan yumurtadan çıktıktan sonra hemen vazifesi başına gider, kendi vazifesini yapar, başka bir işe de karışmaz. Ama insanoğlu talim ve terbiyeye muhtaçtır.

İnsanoğlu 20 yaşına gelene kadar eğitilmeye muhtaçtır, eğitilmesi lazım. İşte bu dünyada insanoğluna da Cenab-ı Allah’ı tanıtan üç önemli, üç büyük maarif var. Bunlardan biri kainat, Cenabı Allah’ın yaratmış olduğu en büyük kitap, sonra Peygamber Efendimizin bunu bize tanıtacak en büyük rehber, bir de onun getirmiş olduğu ve ona indirilen Kur’an-ı Kerim’dir. Şimdi bizler bunları nasıl tanıyacağız. Hangi dilde olursa olsun bizler öncelikle Cenab-ı Allah’ı tanıma, kâinata neden geldik, kimiz, nerden geldik, nereye gidiyoruz bunu bilmemiz lazım.

İşte burada her asırda ciddi kitaplar yazıldı. Bunlardan en önemlisi Bediüzzaman Hazretleri’nin yazmış olduğu ‘Mucizeti Ahmediye.’ Bu kutlu doğumda 300’e yakın mucize var orada. Bu 100 sayfaya kadar yazılmış. 100 sayfanın 300 mucizesi dağda, çayırda, bayırda yazılmış. Bu önemli kitabı alıp okunmalı ve hele gençler bu kutlu doğumda Peygamber Efendimizin ahlakıyla ahlaklanmamız lazım” dedi.

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ise, insanlığın bir bunalım yaşadığını ifade ederek, “Hz. Peygamberin kaptanlığını yaptığı gemide olmak bir şans, büyük bir iftihar. O geminin dışında kalanlar asrısaadetin, Hz. Peygamberin, Hz Ömer adaletinin büyük özlemi içerisindedir. İnsanlık maalesef kan ağlıyor. Böyle bir dünyada Hz. Peygamberin yolu, öğrettikleri insanlık için çok büyük bir nimet, çok büyük bir umut. Bir taraftan bakıyorsunuz sadece batının büyük bir kentinde, bir mega kentte çöplüklere bir gün içinde atılan ekmek belki Afrika’nın yarısının açlığını giderebilecek kadar büyük bir israftır.

Öbür taraftan bakıyorsunuz Paris’ten bir kaç insanın öldürülmesi biz insanlık adına büyük bir katliam olarak kabul ediyoruz ve onun için milyonlarca insan, yüzlerce devlet adamı, devlet başkanı ve başbakan Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelebiliyor. Ama bir Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bir hafta içerisinde muhtemelen on binlerce insan öldürülüyor, kesiliyor, kanları akıtılıyor, fakat dünyada kendisini insanlıktan kabul edenler, insanlıktan bir ses yok, seda yok.

Suriye’de bir diktatör yüzünden üç yüz bin insan hayatını kaybediyor, geçen gün Şam’ın bir mahallesinde bir Filistin kampını gösterdiler. Filistin kampında zaten elektrik yok, zaten su yok, bir de saldırılar olmuş. İlacın olmadığı, elektriğin olmadığı, suyun olmadığı yerde, bakıyorsunuz saldırılardan sonra o karelere baktığınızda insanlığınızdan utanıyorsunuz. İşte böyle bir dünyada Hz. Peygamberin kaptanlık yaptığı gemide olmak, onun yolunda gitmek, büyük bir şereftir. Allah bizi bu gemiden, bu haykırışı dile getiren liderlerden, insanlardan ayrı koymasın” şeklinde konuştu

Etkinlik, çocukların okuduğu ilahiler ve sahneledikleri skeçlerle sona erdi.