Özay İlhan'dan Çevre Yolu İhalesi tepkisi: Peşkeş çekildi

Özay İlhan'dan Çevre Yolu İhalesi tepkisi: Peşkeş çekildi
Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Van Çevre Yolu’nun geçtiğimiz hafta sessiz sedasız yapılan bir ihaleyle, Elazığlılara peşkeş çekildiğini vurguladı. Van çevreyolunun yaklaşık yapım bedeli olan 600 milyon üzerinden %11’lik kırımla 534 milyon civarında bir rakamla kalan 31 km’lik kısmının ihale edildiği belirten İlhan, Van’da çevre yolunu yapabilecek konumda olan birçok firma temsilcisinin ise ihaleden haberdar olmadığını ifade etti. OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> https://www.bolgegazetesivan.com/v

Kentin gündemiyle ilgili her hafta mutat açıklamalar yapan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan’ın bu haftaki gündeminde Van Çevre Yolu ihalesi vardı. Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan İlhan, söz konusu ihalenin Van’da bu işi yapabilecek büyük firmalar olmasına rağmen, başka firmalara peşkeş çekildiğini iddia etti.

“ÇEVRE YOLU İHALESİ PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

Çevre Yolu ihalesinin Van’daki yerel gazetelerde de yayınlanması gerektiğini belirten İlhan, “Türkiye’de yapımına başlanmasından kısa bir süre sonra durdurulan ve uzunca yıllar atıl vaziyette kalan, kamulaştırma ve 18. madde uygulanması tartışmalarıyla ilimiz gündeminden düşmeyen Van Çevreyolu sessiz sedasız yapılan ihaleyle yine ilimiz gündeminde öncelikli konuma yerleşmiştir. 2010 yılında 43 milyon bedelle ihalesi yapılan yol 2011 yılında Erciş yolunun 18. Km’sinden başlanarak 10 km yol yapılmış ve yol 10 yıldır aynı şekilde durmuştur.

Her yıl iktidarın sözde temsilcileri ve atanmışları tarafından Van Çevreyolunun yapımına başlandı masalları anlatılan ilimizde yapılmayan çevreyolunun 18. madde uygulamasında ki ısrar nedeniyle birçok vatandaşımızı da mağdur etmiştir. Tüm bu gerçeklerin yanında geçtiğimiz salı günü sessiz sedasız yapılan bir ihaleyle Van çevreyolu yaklaşık yapım bedeli olan 600 milyon üzerinden %11’lik kırımla 534 milyon civarında bir rakamla kalan 31 km’lik kısmı ihale edilmiştir. İhaleden Van’da bu işi yapabilecek konumda olan birçok firma temsilcisinin haberi bile olmamıştır. Bazı köprü ve yol ihalelerini canlı yayınlayan iktidar Van çevreyolu ihalesi yapılmadan ilimizde de mutlaka duyurusu açıkça yapmalıydı ve ihale ilimiz yerel medyasında yayınlanmalıydı.

Van Çevreyolu ısrar edilen 18. madde uygulamasıyla çevreyolu kenarında arazisi olan birçok kişiyi mağdur etmiş, sessiz sedasız yapılan ihalesiyle de bu şehirde ki yatırımcıların yok sayılmasına sebep olmuştur. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak iktidar yetkililerine sormak istiyoruz. Birçok ilimiz de kamulaştırma yapılırken; Van’da niçin 18. madde uygulamasında ısrar edilmiştir? 11 yıl önce yapılan ihale de 41 km’lik yol ihale bedeli 43 milyonken şu anda 31 km’lik kısmı 534 milyona ihale edilmiştir. Neden bu kadar büyük fark vardır? Van Çevreyolu ihalesi niçin sessiz sedasız yapılmıştır. Tüm sorularımızın iktidar yetkililerince ivedilikle cevaplanmasını talep ediyoruz.

Bir ilde yapılacak olan çevre yoluyla alakalı, o ildeki yatırımcılar haberdar değilse, bir sabah ihaleyle alakalı birkaç kişinin bir araya geldiği şekilde sessiz, sedasız ihale veriliyorsa, bu ihalenin peşkeş çekildiği anlamına gelmektedir. 43 milyona, 41 kilometre yol yapılırken, bugün 31 kilometresi 534 milyona ihale ediliyor. Hem 10 kilometre eksik, hem de 12 kat fazladır. Buda aslında ülkemizin ekonomik anlamda geldiği noktayı göstermektedir” ifadelerine yer verdi. Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz