HDP ADAYI ÖNDER TEK RAKİBİM THY

HDP ADAYI ÖNDER TEK RAKİBİM THY
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları 7 Haziran’da yapılacak seçimler için çok iddialı konuşurken, Sırrı Süreyya Önder “Tek rakibim THY. Onda da yolsuzluk var” dedi.HDP milletvekili adayları, Ankara’daki tanıtım toplantısında bir araya geldi.
Rudâw, milletvekili adaylarının görüşlerini aldı.

Sırrı Süreyya Önder (Ankara adayı): Tek rakibim Türk Hava Yolları (THY). Onda da yolsuzluk var, başkanı istifa ettirdiler. Yalçın malçın (AK Parti’nin Ankara adayı Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan) tanımam, ezer geçerim.

(Başbakan'ın açıklamaları) Bir kıymeti yok. Hakiki değil çünkü. Canlarının acısıyla konuşuyorlar. Konuşsunlar. Bizi söylemeyen diller kalmadı, bir de Başbakan söylesin.

(HDP’nin barajı sorunu) Baraj dediğinizin bir oyluk canı var. Baraj - maraj kalmadı. Biz barajı değil 8 Haziran'ı düşünüyoruz. Aday profili de bunu gösteriyor.

(Ankara'dan adaylığınızı siz mi istediniz?) Hayatımın en büyük dilimi Ankara’da geçmiş. Yıllarca hapishanelerinde yatmışım, üniversitesinde okumuşum, Meclisinde vekillik etmişim. Vaktidir artık Ankara'nın.”

Mithat Sancar (Mardin adayı): Böyle bir ihtimali görmüyoruz ama barajın altında kalmamız Türkiye için kötü anlamda yeni bir dönem olur. Barajı aşmamız Türkiye'de yeniden inşanın ilk günü olacak. Bu partinin barajı geçmesi, kendisi için, tabanı için değil Türkiye'nin tamamı ve Ortadoğu için yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Türkiye'de demokrasi, Ortadoğu'da barış, tüm halklar için özgürlük… Bunun şu dönemde en önemli şartı da bizim Meclis'te güçlü şekilde temsil edilmemizdir.

Müslüm Doğan (İzmir adayı Pir Sultan Abdal kültür Derneği Başkanı): Partimizin şansı çok büyük. Partimizin seslendiği kesimde büyük bir artış var. İzmir’de çok başarılı olacağız. 

(Alevilerden HDP'ye oy gelir mi?)
HDP'deki Alevi adayları bilinenden daha fazla. 5 arkadaşımız listelerde seçilecek sırada. Alevilerin temel sorunlarını Meclis'e taşıyacağız.

(CHP listelerinde de Alevi adayların olması) Onlar örgütlü yapılardan gelen arkadaşlar değiller. Aleviler, Kürtler, diğer azınlık gruplarından adayları da olabilir ancak CHP örgütlerden gelenleri tercih etmedi. Biz örgütlerden gelen direk temsilcileriz.

Necmettin Durmuş (Rize adayı- Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığında Rize’de saldırıya uğramıştı):
Sadece stand olayından dolayı aday olmadım. Adaylığımın 40 yıllık mazisi var. 1976'dan beri ben şovenist ilkelere karşı mücadele veriyorum. Halkımız standa yapılan saldırı dolayısıyla tanıdı beni ama ben o zamandan beni Kürdistan’ın sömürge olduğunu söylüyorum.  Gücümüz oranında çalışacağız. Ölçülü bir şekilde propaganda, ajitasyonla milletvekili çalışmalarını sürdüreceğiz.

(Olası tehditler) Problemler her zaman olabilir. Onlar problemler yaşatacaklar biz de görevimizi yapacağız.

Hüda Kaya (İstanbul adayı- İslami kesimden): HDP'de bir üst kimlik anlayışı yok. Hepimiz eşit temsi ediliyoruz. CHP'ye bakıyorsunuz orada bir üst kimlik var. Üst kimlik halkçı, Türkçü, ulusalcı bir kimliğin. Diğer kimliklerin üzerinde ‘ne mutlu Türküm’ diye bir dayatma var. HDP’de ben dindar kimliği ile varım, Alevi arkadaş da kendi kimliği ile var. Hiç birimiz diğerimiz olmak zorunda değil.

Meclis’e gelirsek ilk olarak barış için çalışacağım. Doğanın talan edilmesinin önüne geçilmesi ve öncelikli konularım olacak.