HDP 14 MAYIS'ta nerelerde mitingler düzenleyecek!

HDP 14 MAYIS'ta  nerelerde mitingler düzenleyecek!
HDP 14 MAYIS'ta nerelerde mitingler düzenleyecek!Halkların Demokrasi Partisi 13 Mayıs Çarşamba günü miting düzenlemeyecek.HDP'nin 13 14 Mayıs günlerinde mitingi gözükmüyor..
 HDP 13 Mayıs'ta nerelerde mitingler düzenleyecek!Halkların Demokrasi Partisi 13 Mayıs Çarşamba günü miting düzenlemeyecek.HDP'nin 13 14 Mayıs günlerinde mitingi gözükmüyor..

HDP Bugün yayınladığı bildiri ile Soma faciasının yıldönümünde Soma'da adalet istiyoruz dedi..

İşte o bildiri:

Bundan bir yıl önce sermayenin ve AKP’nin açgözlülüğüne 301 canımızı kurban verdik. Aradan geçen bunca zamana rağmen hiçbir şey yapılmadı. Cinayetten birinci derecede sorumlu olan bakan ve bürokratlar yargı önüne çıkarılmadı, kimseden hesap sorulmadı. Maden işçilerine verilen sözler tutulmadı. Madenciler bir yılda daha da yoksullaştı. Madenciler yoksullaşır, açlıkla tehdit edilirken, dolar milyarderi sayısı 4’den 44’e çıktı. Yandaşlar zenginliklerine zenginlik kattı.

Soma’da adalet sağlanmadı. Üstüne üstlük yaşananlar sıradanlaştırılarak her gün madenlerde, tersanelerde, inşaatlarda iş cinayetlerine yenilerinin eklenmesine göz yumuldu.

Soma’dan bugüne iş cinayetlerinde can veren işçilerimizin sayısı 1650. 2015’in ilk dört ayında 482 işçimiz daha canından oldu. Kısacası, artık Türkiye’de her üç ayda bir “yeni bir Soma” katliamı yaşanıyor. Buna rağmen bakanlığı döneminde 6950 işçinin iş cinayetlerinde hayatını yitirdiği Çalışma Bakanı Faruk Çelik koltuğunda oturmaya devam ediyor. Bakanlığı döneminde 800 maden işçisinin iş cinayetlerinde hayatını yitirdiği madenlerden sorumlu Enerji Bakanı Taner Yıldız koltuğunda oturmaya devam ediyor.

AKP iktidarı, seçim dönemi diye işyerlerinin denetlenmesini engelliyor. Gerçek sorumlulardan patron Alp Gürkan hükümet tarafından korunup kollanıyor ve yargı önünde hesap vermesi istenmiyor. Sorumlu bakanlar ve kamu görevlileri istifa ederek yargılanmak istemiyor.

Soma’yı unutmamak ve unutturmamak için, Soma’nın hesabını sormak ve yeni Soma’ların olmaması için katliamın birinci dereceden politik sorumlusu olan Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik istifa etmelidir. Her iki bakan ile patron Alp Gürkan yargı önünde hesap vermeli, Soma’da adalet sağlanmalıdır.

Madenlerde iş güvenliği önlemleri alınıncaya kadar madenler üretime kapatılmalı, işçi ücretleri işveren tarafından ödenmelidir.

Madenlerde özelleştirmelere ve rödovans uygulamalarına son verilmeli, madenler kar amacı gütmeksizin kamu eliyle işletilmelidir.

HDP olarak, Soma katliamının birinci yılında yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, yakınlarının acılarını paylaşıyoruz. Bütün işçileri, emekçileri, ezilenleri, dışlananları Soma’yı unutturmamak ve sorumlulardan hesap sormak adına dayanışmaya çağırıyoruz.


Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu