Van'da Bilim Fuarı Açıldı!

Van'da Bilim Fuarı Açıldı!
Van’ın İpekyolu ilçesindeki Hacıbekir Ortaokulu tarafından Bilim Fuarı açıldı.Okulda yapılan açılışa İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, Şube Müdürü Eşref Yıldız, Okul Müdürü A. Hamit Çiftçi, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Ortaokullarda öğrencilerin teknoloji ve bilimle becerilerini ortaya koymaları anlamında TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim Fuarı’na öğrenciler kendi becerileriyle yaptıkları projeleri sergilediler. Açılıştan sonra konuşan İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, çocuklara imkan verildiğinde çok güzel şeyler yaptıklarını belirterek, “Son dönemlerde ülkemiz genelinde başlatılan bilim çalışmalarıyla bizim diğer Avrupa ülkelerinin yaptıkları icatlar, elektronik alanında, sanayi ve savunma alanında gerçekleştirdikleri birçok yeniliğin bizim insanlarımız tarafından, bilim adamlarımız tarafından da gerçekleştirilebileceği gerçeğini görüyoruz.

Bizim öğrencilerimiz de Avrupa ülkesindeki öğrencilerin zekâları arasında hiçbir fark yoktur. Mesele sadece imkan meselesidir. Bizim insanlarımıza, öğrencilerimize uygun laburatuvarları, uygun çalışma ortamları sunulduğu zaman, ‘yapamaz’ dediğimiz şeyleri dahi gerçekleştirebildiklerini görüyoruz. Bizim öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, bilim adamlarımız gerçekten bu kapasiteye sahip insanlardır. Yeter ki bu imkânlar sunulsun. Bu bağlamda okul müdürlerimiz, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Gerçekten gurur verici şeyler yapmışlar”
dedi.

Okul Müdürü A. Hamit Çiftçi ise, TÜBİTAK’ın desteklediği fen ve teknoloji öğretmenleri ile öğrencilerin 40 adet proje hazırladıklarını ve burada sergilediklerini ifade ederek, “Bu projeleri hazırlamak için arkadaşlarımız yaklaşık 3-4 aydır çalışıyorlar, hazırlanıyorlar. Tabi öğrencilerimizin bilimsel ufuklarını açmak için en önemli çalışmalardan biri de bu, TÜBİTAK’ın desteklediği eğitim ve bilim fuarıdır. Arkadaşlar büyük bir emekle hazırladılar. Bu fuarların öğrencilerimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum ve gelecekte öğrencilerimizde bilimsel anlamda daha iyi araştırma yapacaklarına, yeni yeni buluşlar elde edeceklerine inanıyorum. Bu projeler sayesinde umarım seneye daha iyi projeler hazırlayacaklardır. Önemli bulunan yeni buluşları elde edilen bu projelerde, TÜBİTAK bunları alıp değerlendirecektir. Zaten bu projelerin hazırlanmasının bir amacı da budur” şeklinde konuştu.