İŞARET DİLİ KURSUNA YOĞUN İLGİ - VAN HABERLERİ

İŞARET DİLİ KURSUNA YOĞUN İLGİ - VAN HABERLERİ
Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü İpekyolu Gençlik Merkezi ve İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin işbirliği ile kentteki işitme ve konuşma engelli vatandaşlar için açılan “İşaret Dili Kursu” yoğun ilgi görüyor.
İpekyolu Gençlik Merkezi ve Van İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin işbirliği ile kentteki işitme ve konuşma engelli vatandaşlar için açılan “İşaret Dili Kursu”, İpekyolu Gençlik Merkezi kurs salonlarında veriliyor. Toplamda 120 saat süreceği bildirilen kursun, hafta içi ve hafta sonları belli saatler aralığında verildiğini ifade eden İpekyolu Gençlik Merkezi Müdürü Cevdet Arslan, kursa ilk etapta 35 kişinin başvurduğunu kaydetti. Arslan, “Ülkemizde işitme engeli bireylerin kamu hizmetlerine erişimi ile ilgili birçok sorun bulunmaktadır. Özellikle kamu kurumları, çalışanlarının işaret dilini bilmemeleri ve kamu kurumlarında işaret dili tercümanlarının yeterli düzeyde istihdam edilmemesi, işitme engelli bireylerin kamu hizmetlerine erişimini olumsuz etkilemektedir.

Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla Van İpekyolu Geçlik Merkezi olarak Van İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile işbirliği içinde kurs açtık. Hafta içi ve hafta sonları belirli gün ve saatlerde yapılan işaret dili eğitim çalışmalarımıza kamu kurumlarımızda çalışan 21 vatandaşımız katılırken, Gençlik Merkezi gönüllü gençlerimizden ise 14 arkadaşımız eğitim almaktadır. Merkezimizdeki kursumuz 120 saatten oluşmaktadır. Bu kurs çalışmalarımız farklı projelerimiz ile devam edecektir. İşitme engelli vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden yararlanması için ilimizde engellilerimiz için faaliyet gösteren derneklerimiz ile daha farklı proje, çalışma ve hedeflerimiz olacaktır” diye konuştu.

Kursta öğretmenlik yapan Van İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hatip Çolapkolu ise, “Amacımız şitme engelli vatandaşlarımıza tercümanlık yapabilecek düzeyde eğitimli gençler yetiştirmektir. Kurslarımızda kursiyerlerimize, işaret dili alfabesi, duygular, zamanlar, isimler, deyimler ve günlük hayatta kullanılan kelimeler öğretiliyoruz. Bunun için İpekyolu Gençlik Merkezi’miz ile birlikte açmış olduğumuz kursumuz, bu anlamda büyük bir boşluğu dolduracak. Kursumuza olan yoğun ilgiden son derece memnunuz” diye konuştu.