Zekeriya Öz kimdir niçin ihraç edildi!

Zekeriya Öz kimdir niçin ihraç edildi!
Zekeriya Öz kimdir niçin ihraç edildi?Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK)tarafından meslekten ihraç edilen bir dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz kimdir?Zekeriya Öz neden ihraç edildi!
 Zekeriya Öz kimdir niçin ihraç edildi?Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK)tarafından meslekten ihraç edilen bir dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz kimdir?Zekeriya Öz neden ihraç edildi!

HSYK tarafından meslekten ihraç edildiği açıklanan 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu savcısı Zekeriya Öz kimdir?
 Zekeriya Öz, 1968 yılında Bursa’da 1951′de Bulgaristan’dan Bursa’ya göç eden bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. 7 kız kardeşi vardır. Orta ve lise öğretimini Bursa’da tamamladı. Babası Bursa’da esnaflık yapan Öz, 1986 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldu.


1997′ye kadar Bursa Barosuna kayıtlı olarak avukatlık yaptı. 1997 yılında Hakim ve Savcılar Sınavını kazandıktan sonra Bursa Barosundaki kaydını sildirip savcı oldu.

1999 yılının Ağustos ayında kısa dönem askerlik hizmetine başladı. Askerliğe 114,5 kilo olarak başlayan savcı görevinin 12. gününde çeşitli sağlık nedenleriyle sağlık kurulunun karşısına çıktı. 

Kendisine 3 ay süreyle hava değişimi verilmiş ve verilen sürede istenen kilolara inememiştir.  Bunun üzerine 2 kez daha üçer aylık hava değişimi verilmiş ve durumunda bir değişiklik olmaması nedeniyle Mayıs 2000′de eksojen obezite tanısıyla askerliğe elverişsizdir raporu verilmiştir.İlk görev yeri Çine’ye 26 Eylül 1995 tarihli ve 22416 sayılı Resmi Gazete ’de yazılı kararla atanan Öz, Çine’den sonra Mutki’ye 2 Temmuz 1998 tarihli ve 23390 sayılı Resmî Gazete de yazılı kararla gönderildi. Mutki’de iki yıl görev yaptıktan sonra Balıkesir, Bigadiç’e atandı.

2004 yılında İstanbul, Ümraniye’ye atandı ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı oldu. El Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle dava açtı. İstanbul’daki İngiliz Başkonsolosluğu ve sinagoglar ve HSBC’ye, bombalı saldırı düzenleyen El Kaide militanları Azad Ekinci ve Abdülkadir Karakuş’un Suriye’ye Sakka’nın yanına gittiğini tespit etti.

12 Haziran 2007 Ümraniye’de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon soruşturmasını yöneten savcılardan biridir.

HSYK, adli yargı kararnamesiyle Ergenekon davasına bakan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ü, özel yetkilerini alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atadı. Özel Yetkili başsavcı vekilliğine ise Ergenekon, Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi soruşturmalarını yürüten Fikret Seçen atandı.