Esnafa biber gazı 'sık lan sık' diyen polise CHP'den tepki!

Esnafa biber gazı 'sık lan sık' diyen polise CHP'den tepki!
Gaziantep'te GAZİANTEP’te yeni yapılan Karataş Sanayi Sitesi’nde dükkan alamadıkları iddiasıyla toplanarak valiliğe yürümek isteyen esnafa polis, biber gazıyla müdahale etti, 1 kişi gözaltına alındı. Esnafa gaz sıkmayan istemeyen bir polis memurunu amirleri "sık lan sık" diyerek gaz sıktırdı..
 Esnafa gaz sıkmayan istemeyen bir polis memurunu amirleri "sık lan sık" diyerek gaz sıktırmasına CHP'den tepki geldi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Gaziantep'te yaşanan olayların Türkiye'de sivil diktatörlüğün göstergesi olduğunu söyledi. Altay, demokratik rejimlerde herkesin protesto ve tepki hakkı bulunduğunu anımsatarak, "Ancak AKP iktidarının son yıllarında demokraside daralma yaşanıyor. Tepki gösterme hakkını kullanmaya kalkışan herkes potansiyel suçlu, terör örgütü üyesi gibi gösteriliyor. Bugün de Gaziantep'te devletin ceberrut yüzü bu şekilde kendini göstermiştir" dedi.

Gaz sıkmayan polisi kutlayan Altay, "Ona hakaret eden amiri de şiddetle nefretle kınıyorum. Polisler Anayasa ve kanunlar çerçevesinde görev yapmaları gerektiğini unutmasınlar. Bu iktidarın 110 günlük ömrü kaldı, onlar gittiğinde bu yapılanlar için hesap sorulacak. O zaman kimsenin, bana verilen emri uyguladım, deme hakkı olmayacak" diye konuştu.

Altay, "Belli ki 400 insanın canı yanmış. Bir haksızlığa uğramışlar. Valinin en temel görevi vatandaşı dinlemektir. Bir zamanlar kömür kamyonlarına çıkın, ev ev kömür dağıtın, diyenlerin istediği gibi kobay vali olmamalılar. Valiler devletin valisidir; hükümetin sopası değildir. Valiye düşen esnafın, vatandaşın derdini dinlemektir. Yaşanan bu manzaralar Türkiye'de sivil bir diktatörlük yaşandığının göstergesidir" dedi.