Başdanışman Mahçupyan'dan flaş 'Başkanlık Sistemi' açıklaması

Başdanışman Mahçupyan'dan flaş 'Başkanlık Sistemi' açıklaması
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Etyen Mahçupyan 'Ak Parti Hegemonik bir başkanlık sistemini İslami kesime bile kabul ettiremez' dedi
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Etyen Mahçupyan Habertürk'ten Kübra Par'a konuştu ve son derece mühim açıklamalar yaptı.Başkanlık sistemine değinen Mahçupyan:

Her iki sistem de nasıl yaptığınıza bağlı olarak iyi de olabilir kötü de. Denetleme mekanizmalarını kurarsanız iyi olur ama AK Parti hegemonik bir başkanlık sistemi kurarsa bunu İslami kesime bile kesinlikle kabul ettiremez. Şu anda kötü bir parlamenter sistemimiz var. Erdoğan’ın siyasi gücü şimdi de var zaten. Başkanlık’ı kararların hızla uygulanabilmesi için istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Başkanlık Ahmet Hoca’nın da tezidir” dedi ama Davutoğlu bu konudaki sessizliğini koruyor... Sorusuna Mahçupyan:

Gördüğüm kadarıyla her iki sistemin de olabileceğine, bunun bir istişare sonucu ortaya çıkması gerektiğine inanıyor. Bu çok tartışılmış bir şey değil. Gündemin parçası değil, medyanın soruları yüzünden gündeme geliyor.