Gevaş çöplüğünde ıslah çalışmaları başladı

Gevaş çöplüğünde ıslah çalışmaları başladı
Büyükşehir Belediyesi, tarihi Akdamar Adası’nın karşısında bulunan Gevaş ilçe çöplüğünü ıslah etmek için çalışmalara başladı.

Islah sonrası parka dönüştürülecek alanda çocuk oyun alanları, spor alanları ve dinlenme alanları oluşturulacak. Parkın büyük bir kısmına ise bölgeye uygun ağaçlar dikilecek.

Van Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Daire Başkanlığı tarafından yapılan proje ile Gevaş ilçesindeki vahşi çöp toplama alanı tarih oluyor. Kentin turistik mekanlarından olan tarihi Akdamar Adası karşısına gelişi güzel atılan ve yıllardır vatandaşın tepkisini çeken çöp yığınları için ilk adım atıldı. Büyükşehir Belediyesi proje ile 6 dönüm arazi üzerinde bulunan çöplüğü tekniğe uygun olarak ıslah edecek. Herhangi bir olumsuzluğa mahal vermemek için de gaz bacaları yerleştirecek.

ALAN HALKA AÇILACAK

Yapılan ıslah çalışmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından alanda park yapılacak. Parkta çocuk oyun alanları, spor fitness alanları, dinlenme alanları oluşturulacak. Yine parkın büyük bir kısmına ise bölgeye uygun ağaçlar dikilecek.

Çalışmaların sürdüğü alana giden Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, beraberlerindeki Genel Sekreter Vekili Engin Akın, Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şenkaya ve ilgili daire başkanları, bölgeye gelen Gevaş İlçe Belediye Başkanı Murat Sezer ile birlikte incelemelerde bulundu.

Van Gölü ile ilgili birçok projeyi hayata geçirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini ve bundan sonra da bu çabayı göstereceklerini belirten Özgökçe, “Van Gölü biz Vanlılar için çok önemli ve korunması gereken bir doğa harikası. Tarihi Akdamar Adası da Van turizmi için çok önemli bir yer. Bugün burada 25 yıllık bir ayıbı ortadan kaldırmak için ilk adımı attık. Yaklaşık 25 yıldır Gevaş ilçemizin çöpü bu alana gelerek kötü ve sağlıksız

görüntüye neden oluyordu. Bu vahşi depolamayı ortadan kaldırmak için Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Daire Başkanlığı olarak çalışmaları başlattık ” dedi.

Bu manzaranın Van’a, Van Gölü’ne yakışmadığını belirten Eşbaşkan Mustafa Avcı ise, “25 yıldır Gevaş Karataş bölgesinde depolanan çöplük Büyükşehir Belediyesi’nin ekolojik belediyecilik anlayışıyla nihayet ortadan kalkacak. Ve bu güzel manzara da yeşil alan olarak halkımızın hizmetine açılacak. Van Gölü bizim için çok değerlidir. Van Gölü için çalışmalarımız ve projelerimiz devam edecek” diye konuştu.

Vahşi çöp toplama alanının Gevaş turizmine çok zarar verdiğini belirten İlçe Belediye Başkanı Murat Sezer de, “Turistlerin Gevaş ilçemize geldiğinde ilk olarak gördükleri manzara bu kötü görüntüydü. Bizim amacımız, bu kötü görüntüyü ortadan kaldırıp, hak ettiği görünüme kavuşmasını sağlamaktır. İnşallah bu çalışmanın ardından burası çok güzel bir yeşil alan olacak. Ben bu büyük proje için Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.