Yeni Zam Müjdesiyle EYT, SSK ve BAĞ-KUR Emeklileri Rahatlatacak! Kurban Bayramı Öncesinde Emekli Maaşlara 2.000 TL Eklenecek

Yeni Zam Müjdesiyle EYT, SSK ve BAĞ-KUR Emeklileri Rahatlatacak! Kurban Bayramı Öncesinde Emekli Maaşlara 2.000 TL Eklenecek
Emeklilik zammı ve sosyal yardım payını belirlemek için temmuz ayında yapılacak. EYT üyelerinin işlemleri henüz tam olarak sonuçlanmadı.

Mart ayından bu yana üye olan 1,8 milyondan fazla EYT üyesi arasında 1 milyondan fazla işlemleri bitti.

EYT üyeleri, temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen zamma ek olarak iki ikramiye alacak. Ayrıca emekli aylığı bekleyen EYT'liler de avanslarını çekebilecek. 2.000 TL ikramiye ve ek ödeme gibi avantajlar Kurban Bayramı'ndan önce yapılacak.

2 Haziran Başlangıç Olacak!

Emekli maaşları 90 gün içinde ödenemeyenler için SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü avans düzenlemesi yaptığını açıkladı. EYT katılımcıları SGK Genelgesi doğrultusunda 2018/38 döneminde SGK'dan avans isteyebilirler.

EYT'nin yürürlüğe girdiği gün olan 3 Mart 2023 tarihine kadar emeklilik başvurusunda bulunan ancak henüz emekli maaşı almayan adaylar, 2 Haziran'dan sonra kurumdan avans talep edebilecek. Böylelikle emekliler maaşlarını beklerken mali sıkıntılarını bir nebze olsun hafifletebilirler. Erken kayıt ile ilgili detaylı bilgiye SGK'nın resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Zam Müjdesine Dair Başvuru Koşulları

Emekli olup avans talep etmek isteyen adayların SGK internet sitesinde yer alan 2018/38 sayılı genelgede belirtilen şartları taşıması gerekmektedir. Bu önkoşullar, 3 Mart 2023 tarihinden önce emekli maaşı başvurusunda bulunulması ve emekli maaşının henüz bağlanmamış olmasını içerir.

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü emekli adaylarının avans taleplerini 2 Haziran 2023 tarihinden itibaren kabul etmeye başlayacak. Bu talepler incelenip değerlendirildikten sonra uygun bulunan kişilere belirli bir miktar avans verilecektir. Bu avans ödemesi, emekli maaşlarının ödenmesini bekleyen insanlara maddi olarak yardımcı olmak için yapılıyor.

Gerekli belgeler, başvuru süreci ve diğer bilgiler SGK resmi internet sitesinde ilgili bölümlerde açıklandı. Emekli adayları bu bilgileri alarak ve önceki alacaklarını usulüne uygun beyan ederek geçici olarak maddi sıkıntılarını giderebilirler.

Tipik olarak, avans talebi için nasıl başvurulacağına ilişkin belirlenmiş bir prosedür vardır. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden emekli adayları avans talep formunu doldurarak başvuru yapabilirler. Uygulamanın bilgi taleplerinin doğru ve eksiksiz olarak yanıtlanması önem taşıyor.