Prim Günü Eksik Olanlara Emeklilik Kolaylığı: Yeni Düzenleme Detayları

Prim Günü Eksik Olanlara Emeklilik Kolaylığı: Yeni Düzenleme Detayları
Emeklilik şartlarında ve primlerde yapılan yeni değişiklikler ile primi eksik olanlara müjde!

Yaklaşık 1.4 milyon kişiyi kapsayacak düzenleme yapılıyor, prim gün sayısını tamamlayanların emeklilik haklarına daha kolay erişim sağlayacak.

Son çıkan haberlere göre prim gün sayısını tamamlayanlar artık emeklilik hakkı elde edebilecekler. Emeklilik için gereken prim gün sayısını tamamlamak isteyenler, uygun olan yöntemi seçerek düzenli olarak prim ödemeye devam ederek emeklilik haklarını güvence altına alabilecekler. Bu yöntemler, bireylerin emeklilik planlamalarında kritik bir rol oynamaktadır.

ESNAFLAR İÇİN YENİ PRİM DÜZENLEMELERİ

Esnaf Bağ-Kur primleri, en düşük 6 bin 900 lira 86 kuruştan başlayarak en çok 51 bin 756 lira 52 kuruşa kadar değişiyor. Primini düzenli ödeyenler içinse avantajlı bir indirim uygulanacak ve en düşük tutar 5 bin 900 lira 74 kuruşa düşecek. Bu indirim sayesinde esnafın aylık avantajı bin lira 12 kuruş olacak.

ÇALIŞMAYANLAR İÇİN İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

Çalışmayanlar veya eksik prim ödeyenler için isteğe bağlı sigorta primleri de değişti. En düşük prim tutarı 6 bin 400 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Ayrıca, bu yıl hayata geçecek düzenlemeyle ev kadınları için isteğe bağlı primlerin üçte birini devlet karşılayacak. Bu durumda ev kadınları, aylık 6 bin 400 lira yerine 4 bin 267 lira 20 kuruş prim ödeyerek emeklilik haklarına kavuşabilecekler.

EVDE ÜRETENLER VE EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLAR

Tarımsal faaliyetlerde bulunanlar ile evde üretim yapan esnafların ve ev hizmetlerinde çalışanların ödeyeceği isteğe bağlı sigorta primleri de artış gösterdi. Bu grupların primleri aylık 6 bin 400 lira 80 kuruştan başlayarak değişiklik gösteriyor.

İŞVERENLER VE İŞSİZLİK SİGORTASI

Taksi, dolmuş ve toplu taşıma araçlarında çalışanlar ile Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen alanlarda çalışanlar, işsizlik sigortası primi ödemek istemeyenler için en az 6 bin 500 lira 81 kuruş prim ödeyecekler. İşsizlik sigortası dahil etmek isteyenlerin ise en az 7 bin 100 lira 89 kuruş ödemesi gerekecek.

İHYA DÜŞÜNENLER VE BORÇLANMA

Geçmişte prim borcu nedeniyle dondurulan hizmet süreleri bulunan Bağ-Kur’lular, günlük 230,03 lira ödeyerek bu süreleri canlandırabilecekler. Ayrıca, doğum ve askerlik borçlanmalarında da günlük en düşük ödeme 213,36 lira olarak belirlendi.

PART-TIME ÇALIŞANLAR VE DİĞER DÜZENLEMELER

Ay içinde kısmi süreli çalışanlar için de isteğe bağlı sigorta primleri belirlendi. Aylık kazançlara göre işsizlik sigortası primi ödemek istemeyenler en az 6 bin 400 lira 80 kuruş prim ödeyecekler.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte emeklilik şartlarında ve prim ödemelerinde önemli değişiklikler yaşanacak. Henüz detayları netleşmemiş olan düzenlemenin, emeklilik planlaması yapanlar için büyük bir önem taşıdığı belirtiliyor.