EYT'lilere son uyarı: Bu yapılmazsa 4 maaş birden kaybedebilirsiniz

EYT'lilere son uyarı: Bu yapılmazsa 4 maaş birden kaybedebilirsiniz
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, EYT başvurusu sonuçlanmayanlara dikkat çekti. Ete, başvurusu sonuçlanmayanların son 3.5 yıllarını dikkate almaları gerektiğini söyledi.

8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayan milyonlarca vatandaş için yaş şartı olmadan emekliliğin yolu açıldı. 1.5 milyon kişi emekli olabilmek için müracaatta bulundu. Ancak başvurusu sonuçlanmayanlar henüz hiçbir ödeme almadı.

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, EYT başvurusu sonuçlanmayanların dikkat etmesi gerekenleri anlattı. Ete, başvurusu sonuçlanmayanların öncelikle hizmet birleştirmelerinde sorun olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Ete, "Hizmet birleştirmelerinde sorun varsa, Bağ-Kur'da ilişkilendirilmişlik hizmetleri varsa, SGK'nın 2019/9 sayılı genelgesi ile kendi şirketinde sigortalı olanlar varsa mutlaka SGK'ya gidip bizzat öğrenmeleri gerekiyor" dedi.

Ete, "Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu 'Prim gününüz eksik' ya da 'Bağ-Kur'da 2019/9 sayılı genelgeye tabisiniz' derse, mutlaka hizmet günlerini kontrol edip, ondan sonra yeniden başvuru yapılması gerekiyor. Aksi halde son 4 ayın emekli maaşından vazgeçmiş olacaklar" diye konuştu.

Ete, başvurusu sonuçlanmayanların yeniden başvuru yapmaları gerektiğini de söyledi. Ete, "Örneğin Kasım ayında yeniden bir başvuru yaparlarsa ilk maaşları Aralık itibariyle birikmeye başlayacak" dedi.