Dolar şaha kalkacak! Selçuk Geçer uyarıyor

Dolar şaha kalkacak! Selçuk Geçer uyarıyor
Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, Dolar'ın yükselişinin yakın olduğunu dile getirdi.

SELÇUK GEÇER'DEN DOLARDA BEKLENTİLER: YENİ SEVİYELER NELER?

Ekonomist Selçuk Geçer, döviz sahiplerini endişelendiren bir açıklama yaptı. İşte Geçer'in değerlendirmeleri ve beklenen yeni dolar seviyeleri.

Türk Ekonomisinde Doların Seyrine Dair Analiz

Finans uzmanı Selçuk Geçer, piyasanın yakından takip ettiği bir isim. Geçer, Türkiye'de dolar kurunun hızla yükseleceğini belirtiyor ve bu konuda vatandaşları uyarmaktan çekinmiyor. Peki, gelecekte neler bekleniyor?

İstihdam Verileri ve Döviz Piyasası

Geçer, "Tarım dışı istihdam beklenenin iki katı kadar arttı ve veriler 336 bin olarak açıklandı" dedi. İşsizlik oranı 3,8'de sabit kaldı. Türkçe tercümesi nedir? İş piyasası güçlü mü? Doğru. Peki bu neye yol açacak? Bu da ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmasına neden olacak. Dolar endeksi yükseliyor, dolar/TL eşdeğeri oranı artıyor. Dolayısıyla bu partiler güçlü görünüyor.

Altın Piyasası ve Gelecek Beklentiler

Geçer, altın piyasasına da değiniyor. "Fed ABD’de faiz artırımına gidiyor dostlarım. İşsizlik piyasasının bize bunu çok net gösterdiğini söyleyen Geçer, şöyle konuştu: “Uluslararası piyasalar düşerken Türkiye'de satışlarda bir miktar baskı oluştu. Önümüzdeki günlerde küresel borsalarda en büyük satışların yaşanması bekleniyor. Böyle bir durum, önce altının zayıflaması, ardından yükselişe geçmesiyle risk piyasalarında ciddi bir düşüşe neden olabilir. Forex tarafında neler oluyor? Dolar yükseliyor, euro düşüyor, dolar-euro paritesi 1’in altına düşebilir" diyor.

Doların Değerlenmesi ve Beklenen Seviyeler

Geçer, "27 liranın dolar karşılığı Türk lirası için son derece değerli bir rakam" diyor. Ne diyorsan söyle kardeşim. Ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Dolar kurunun 27 lira olması aşırı değerlendiğini gösteriyor. Türk lirasının artık dolara en az 45 liraya mal olması bekleniyor. Dengelenmesini ne kadar isteseniz de bu seviyeler orada değil. Dengeleneceği seviye 45 lira ve üzeri. Sonraki enflasyona bağlı olarak daha da artacak.

Geleceğe Dair Uyarılar ve Öngörüler

Ancak önümüzdeki aylarda istesek de istemesek de vazgeçsek de özgürleşsek de dolar kurunun bu seviyelere ulaşacağını ifade eden Geçer, şunları kaydetti: “Bunun bir faydası yok. “Dolar/TL kurunun 2024 yılının ilk çeyreğindeki rekor yükselişi, uygun ekonomik önlemlerin alınması halinde döviz kurundaki artışın önüne geçebilir ancak mevcut yükseliş 2018 yılından bu yana kümülatif enflasyonun bir sonucu olacak ve bunun gerçekleşmesi zorunludur” ifadelerini kullandı.

UYARI: BU HABER YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Not: Yukarıdaki analizler yalnızca uzman görüşlerini yansıtmaktadır. Yatırım kararları verilmeden önce uzmanlardan veya finans danışmanlarından destek almanız önemlidir.