YÖRESEL KIYAFETLERLE MECLİS TOPLANTISI - VAN HABERLERİ

YÖRESEL KIYAFETLERLE MECLİS TOPLANTISI - VAN HABERLERİ
Van’ın Edremit Belediye Meclisi’nin olağan meclis toplantısına, Eş Başkan Sevil Rojbin Çetin ve DBP'li kadın meclis üyeleri 'kiras-fistan' giyerek katıldı.
Edremit Belediyesi Toplantı ve Konferans Salonu'nda düzenlenen Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na Edremit Belediyesi eş başkanları Sevil Rojbin Çetin ve Abdulkerim Sayan, DBP'li ve AK Partili meclis üyeleri katıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Eş Başkan Sevil Rojbin Çetin başta olmak üzere DBP'li tüm kadın meclis üyeleri, ‘kiras-fistan’ olarak bilinen yöresel kıyafetler giyerek katıldı. Meclisin açılış konuşmasını yapan Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin, Kürt kadınları ve dünya kadınları olarak bir 8 Mart Dünya Kadınları Günü'nü yine katliamlarla, taciz ve tecavüzlerle karşıladıklarını belirtti.

Çetin, kadınlar olarak artık 'kaderimiz ise çekeriz' demediklerini ve tam tersi ‘kaderimiz ise isyan ederiz’ diyerek kadına toplumda biçilen köleci yaklaşımı asla kabul etmeyeceklerini söyledi. 8 Mart tarihinin Kadınlar Günü olarak kabul edilmesinin dahi yüzlerce kadının katledilmesiyle kazanılmış olmasının eril zihniyetin tarihten günümüze kadın cinsi üzerindeki tahakkümünü net ortaya koyduğunun altını çizen Çetin, kadınlar olarak her 8 Mart'ta olduğu gibi bu yılda “Kobani’de direnen kadınla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim” şiarıyla alanlarda olacaklarını kaydetti.

Eş Başkan Abdulkerim Sayan da, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladığını ve her daim mücadelelerinin savunucuları olacaklarını söyledi. Sayan, konuşmasının ardından belediye meclisinin kadın üyelerine karanfil vererek günlerini kutladı. Sonra 11 gündem maddesinden oluşan meclis toplantısı görüşmelerine başlandı.