DEMİR, 500 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI AÇTI - VAN HABERLERİ

DEMİR, 500 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI AÇTI - VAN HABERLERİ
Van’ın Çaldıran ilçesinde yaşayan ve 2013 yılında askerlik görevini yaparken meydana gelen bir kazada sol ayağından yaralanan, ardından 14 ameliyat geçirip çürük raporu verilerek evine gönderilen Barış Demir, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne 500 bin liralık tazminat davası açtı.
Çaldıran'a 4 kilometre uzaklıktaki Oruçlu mahallesinde yaşayan ve askerlik öncesi inşaatlarda çalışan 22 yaşındaki Barış Demir, askerlik görevi için 2013 yılının Şubat ayında acemi birliği olan Ankara'ya, daha sonra usta birliği Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine gitti. Demir, aynı yıl mayıs ayında birliğiyle tatbikat için Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesine götürüldü. Burada kazayla ayağını tankın paletlerine kaptırarak yaralanan Demir, düzelebilmek için 14 ameliyat geçirdi. Rahatsızlığı devam eden Demir, çürük raporu verilerek memleketine gönderildi.

Başından geçen olayı anlatan Demir, “Kaza tatbikat için gittiğimiz Kırklareli Pınarhisar ilçesinde yaşandı. Burada tank komutanı bana flama takmam için emretti. Flama takacağım sırada, başka bir uzman çavuş tankın kulesini çevirirken tank dişleri bacağımı kaptı. Edirne Tıp Fakültesi'nde 11 ameliyat geçirdim. Orada bir ay kaldım. Sonuç alamayınca, GATA Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittim. Orada 3 ameliyat geçirdim. Sonra bana çürük raporu vererek memleketime gönderdiler" dedi.

Ağrılarının devam ettiğini söyleyen Demir, "Şuan topallayarak yürüyorum. Şimdi bir ameliyat olmam daha gerekiyor ve kendi imkânlarımızla Antalya'ya gittik. Ameliyatın riskli olduğunu söylediler. Ben de kabul etmedim. Askeriye bana rapor verirse tedavime devam edebilirim. 2014 yılının Nisan ayında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne 500 bin liralık dava açtık. Askere gitmeden önce inşaatlarda çalışıyordum. Şimdi birşey yapamıyorum. Bir maaş bağlanabilir bana. Milli Savunma Bakanlığı bu konuyla ilgili vermiş olduğu cevap dilekçesinde, kendilerinin bir kusuru olmadığını ve davanın reddini talep etmiş. Açtığımız dava devam ediyor. Umarım iyi sonuç alırız. Bunun yanı sıra tedavimin tamamlanmasını istiyorum" diye konuştu.