BAŞKALE’DE 35 YIL SONRA BİR İLK - VAN HABERLERİ

BAŞKALE’DE 35 YIL SONRA BİR İLK - VAN HABERLERİ
Van'ın Başkale ilçesinde yıllardır erkeklere hizmet veren Yeni Şehir Hamamı belediyesinin girişimi ve öncülüğü ile haftada bir kadınlara hizmet vermeye başlıyor.
Yapılan araştırmalarda, Başkale’de 1975 ve 80 yılları arasında belediye bünyesinde hizmet veren hamam hem erkeklere hem de kadınlara hizmet veriyor, ama yapılan değişikliklerden sonra sadece erkeklere hizmet vermeye başlayan hamamdan kadınlar 80’den bu yana hizmet alamıyordu. Yeni Şehir Hamamı Başkale Belediyesinin girişimleri ile tekrar kadınlara hizmet vermek için hazırlanıyor. 24 Ocak Cumartesi günü kadınlara hizmet verecek olan hamam ile belediye arasında yapılan anlaşmada ilk hafta bütün ücretleri belediye karşılayacak.

Eş başkanlıktan yapılan açıklamada, ilçe de sadece erkeklere hizmet veren hamamın ilk etapta sadece haftanın bir günü kadınlara hizmet vereceğini, ileriki zamanlarda gelen talep ve isteklerin yoğunluğuna göre sadece kadınlara ait bir hamamın yapılacağını belirtildi. Açıklamada, “Bu tür çalışmalar ile kadının da toplumumuzun her alanında eşit bir şekilde yaşama ve küçükte olsa sosyal bir aktivitenin önünü açacağını düşünüyoruz.

Bu anlamda hamam başta olmak üzere kadın toplumun her alanında, ekonomik ve sosyal tüm çalışmalara kendisini katması için gelecek her talebi, eş başkanlık ve kadın kurulu olarak değerlendirip halka hizmet konusunda dikkate alıp gereken bütün çabayı göstererek dikkate alacağız” denildi.